Стан розвитку транспортної інфраструктури в Україні: на трієчку

Цьогоріч Європейська Бізнес Асоціація вперше провела експертне дослідження загального стану розвитку транспортної інфраструктури в Україні – Інфраструктурний індекс — інтегральний показник індексу склав 2,58 балів з 5-ти можливих. Наразі фахівці членських компаній Асоціації доволі стримано оцінюють рівень розвитку інфраструктурної галузі. Більшість, а саме 54% опитаних вважають загальний стан інфраструктури в Україні задовільним, 35% стверджують, що він є негативним, і ще 11% оцінюють його позитивно.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Дещо гіршою виявилася оцінка рівня інвестиційної привабливості України для реалізації інфраструктурних проєктів. Тільки 8% експертів вважають його високим, тоді як, на думку 47%, він є задовільним, і ще 45% вважають його низьким.

До трійки головних викликів інфраструктурного ринку респонденти віднесли:

  • Недостатньо прозорий процес прийняття рішень щодо інфраструктурних проєктів;
  • Відсутність незалежного транспортного регулятора;
  • Дефіцит кваліфікованих кадрів в органах влади.

Найгіршу оцінку серед складових індексу отримав рівень виконання державою стратегій розвитку транспортної галузі. Переважна більшість, а саме 53% переконані, що він є низьким, ще 40%  вважають його задовільним, і тільки 7% схвально оцінили рівень виконання державою транспортних стратегій. 

Проаналізуємо рівень розвитку інфраструктури у розрізі окремих транспортних галузей – залізничного, автомобільного, морського, річкового, авіаційного транспорту. Найбільше компанії Асоціації користуються у своїй діяльності залізничним транспортом, на другому місці – автомобільний, на третьому – морський. Найгіршу оцінку отримав рівень розвитку залізничної інфраструктури, найкращу – авіаційний транспорт.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Залізничний транспорт

Більшість респондентів оцінили загальний стан розвитку залізничного транспорту негативно – такої думки дотримується 51% експертів, ще 45% вважають, що він є задовільним і тільки 4% дали позитивну оцінку стану залізничної галузі.

Серед пріоритетних реформ, необхідних для розвитку залізниці, бізнес виділив реорганізацію Укрзалізниці, відкриття ринку приватної тяги, зміну тарифної політики та запровадження законодавчої можливості для залучення приватних інвестицій в залізничну інфраструктуру загального користування.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Автомобільний транспорт

Переважна більшість експертів, а саме 63% вважають, що поточний стан розвитку автомобільного транспорту є задовільним, 35% – негативним, і тільки 2% – добрим.

Для покращення ситуації у дорожній інфраструктурі бізнес очікує посилення габаритно-вагового контролю та відповідальності, залучення до технагляду та моніторингу будівництва доріг міжнародних незалежних гравців, застосування прозорих та недискримінаційних процедур державних закупівель.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Авіаційний транспорт

Найбільшу кількість позитивних оцінок від експертів Асоціації отримав саме авіаційний транспорт – 33% опитаних вважають, що він є гарно розвиненим, 50% відзначають задовільний стан галузі і ще 17% стверджують, що він є незадовільним. Найбільш очікувані реформи та зміни – розвиток аеропорту «Бориспіль» як міжнародного хабу, запровадження державної допомоги українським авіаперевізникам, передача аеропортів приватному сектору на умовах ДПП/концесії.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Морський транспорт

Переважна більшість респондентів, зокрема 73% дали задовільну оцінку  стану розвитку морського транспорту, ще 21% – негативну і тільки 6% – позитивну. Головні реформи та зміни у цій галузі, на які очікує бізнес, – це зниження портових зборів та відрахувань чистого прибутку АМПУ до державного бюджету, створення незалежного регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, систематизація послуг, які надаються АМПУ.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Річковий транспорт

При оцінці рівня розвитку річкового транспорту жоден з респондентів не дав йому позитивну оцінку, втім переважна більшість відзначила його як задовільний – 76%, і ще 24% вважають його негативним. Аби прискорити розвиток галузі бізнес пропонує забезпечити державну підтримку публічної інфраструктури та суднобудівної галузі, створити Державний фонд ВВШ у складі спеціального фонду державного бюджету, створити умови та механізми для залучення приватних інвестицій в публічну інфраструктуру.

Фото: Європейська Бізнес Асоціація

Довідково:

Інфраструктурний індекс – вперше проводився Європейською Бізнес Асоціацією у 2020 році.

Індекс складається з чотирьох рівнозначних компонентів:

  • Оцінка загального стану інфраструктури України
  • Середня оцінка загального стану розвитку п’яти транспортних галузей
  • Оцінка рівня інвестиційної привабливості України для реалізації інфраструктурних проєктів
  • Оцінка рівня виконання державою стратегій розвитку транспортної галузі

Індекс вимірюється один раз на рік. Для розрахунку індексу ми використовуємо шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 3 – задовільно, 5 – вкрай позитивно.

Участь в опитуванні взяли 104 фахівці сфери транспорту та логістики членських компаній Асоціації.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s