2021 рік: Будівництво автомобільних доріг з промислових відходів

Можливість застосування промислових відходів при будівництві автомобільних доріг передбачена проєктом Концепції Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки. Документ був опублікований 5 серпня 2020року на сайті Укравтодору. Згідно з Концепцією, частка автомобільних доріг з цементобетонним покриттям збільшиться до 30%. Хто від цього “виграє” читайте в нашому матеріалі.

Нагадаємо, що Державна цільова економічна програма розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення на 2018-2022 роки не передбачає системного будівництва автомобільних доріг загального користування з жорстким типом покриття (далі – автомобільних доріг з цементобетонним покриттям), а зосереджена на системному відновленні ділянок доріг за маршрутним принципом не залежно від технології виконання робіт та типу покриття. Критерії відбору ділянок доріг для Програми 2018-2022 і Програми будівництва доріг з цементобетонним покриттям відрізняються і обидві програми мають різну мету.

Згідно з чинними державними будівельними нормами, які регламентують основні вимоги до проєктування елементів автомобільних доріг ДБН В.2.3-4, розрізняють два види дорожнього одягу: жорсткий і нежорсткий. Основна і досить суттєва відмінність між ними полягає в тому, що жорсткий дорожній одяг, на відміну від нежорсткого, містить шари, здатні працювати на розтягування, жорсткість і міцність яких практично не залежать від температури, вологості і навантаження.

Ця перевага є важливою для областей півдня України, де середньомісячна температура становить понад 23 °С і, у середньому, триває понад 70 діб. Відомо, що при температурі повітря понад 28 °С, модуль пружності асфальтобетонного покриття знижується, що є однією із причин можливості утворення колій і виникнення супутніх дефектів. В таких умовах і за відсутності в Україні ефективної системи контролю за рухом великовантажних транспортних засобів, автомобільні дороги можуть зазнавати передчасних руйнувань.

У Державних будівельних нормах зазначено, що при проєктуванні дорожнього одягу для автомобільних доріг, на яких у складі транспортних потоків очікується понад 15 % великовантажних транспортних засобів, параметри навантаження від яких перевищують розрахункові (зерновози, контейнеровози, рефрижератори тощо) на таких дорогах необхідно передбачати лише жорсткий дорожній одяг.

У США в окремих штатах (в основному в південних) дороги з цементобетонним покриттям складають більше 30% від протяжності федеральних автомобільних доріг; у Німеччині 25% автомагістралей мають цементобетонне покриття; в Австрії приблизно 2/3 протяжності магістральних доріг (motorways) мають цементобетонне покриття. В Україні ж протяжність автомобільних доріг загального користування із жорстким типом покриття складає близько 2400 км, в той час як загальна протяжність доріг загального користування складає близько 170 тис. км, тобто 1,4 % від мережі. Основними перевагами автомобільних доріг з жорстким типом покриття є:

 1. міцність та деформативні властивості цементобетонних покриттів практично не залежать від температури та вологості, а тому вони краще розподіляють напруження, які виникають від прикладеного навантаження в будь-яку пору року;
 2. менша втомлюваність від повторних прикладень навантаження;
 3. практично відсутні залишкові деформації в теплу пору року, тобто немає схильності до колієутворення, яке притаманне нежорстким типам покриття;
 4. незначний знос внаслідок стирання протягом тривалого проміжку часу;
 5. підвищення безпеки руху в темну пору доби за рахунок вищого показника світло відбивання в порівнянні з чорним асфальтобетонним покриттям;
 6. збільшений життєвий цикл автомобільних доріг з цементобетонним покриттям (18-21 років) за рахунок збільшених міжремонтних термінів;
 7. значно краща екологічність у порівнянні із покриттями на бітумних в’яжучих та можливість за рахунок будівництва таких доріг  покращити екологічну ситуацію в окремих регіонах (зокрема Запорізькій, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Миколаївській, Кіровоградській областях та інших регіонах, де розміщені великі промислові об’єкти, які утворюють в результаті своєї діяльності велику кількість відходів промисловості, (зол винесення, шлаків, шлакового щебеню тощо)) за рахунок  можливості утилізації відходів промисловості, оскільки вони також можуть бути використані в якості заповнювачів в цементобетонних сумішах;
 8. більша поширеність та більші запаси основного матеріалу – цементу і, як наслідок, більш стабільна ціна на в’яжуче;
 9. рівень локалізації при будівництві цементобетонних доріг складає більше 90 відсотків, що є значно вищим, ніж при будівництві доріг з асфальтобетонним покриттям, що створює передумови для додаткових інвестицій в національну економіку.

Одним із заходів, які заплановано здійснити в рамках реалізації Програми є будівництво територіальних автомобільних доріг. Однією із оптимальних технологій будівництва доріг із цементобетонним покриттям для відновлення територіальних доріг, є технологія укочуваного бетону. На сьогодні Україна має достатню галузеву базу, що налічує близько 60 нормативних документів, яка охоплює усі етапи життєвого циклу дороги з цементобетонним покриттям (проєктування, будівництво, ремонти та експлуатаційне утримання) та дозволяє застосовувати на всіх етапах найсучасніші технології та матеріали. Зокрема тільки на цемент, окрім вітчизняних, в Україні імплементовано 14 європейських стандартів серії EN.

Таким чином, схвалення Концепції Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки (далі – Концепція) та затвердження Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки є системними кроками для забезпечення інтенсивних темпів будівництва та ремонту мережі автомобільних доріг загального користування.

Це дозволить поміж інших запланованих результатів: покращити транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг загального користування, на яких у складі транспортних потоків очікується понад 15 % великовантажних транспортних засобів, параметри навантаження від яких перевищують розрахункові (зерновози, контейнеровози, рефрижератори тощо); збільшити частку автомобільних доріг з цементобетонним покриттям в загальній протяжності в середньостроковій перспективі (2021-2025 роки) до 5 % та до 30 % в довгостроковій перспективі (до 2040 року).

Бізнес-спільнота концептуально підтримує ініціативу Укравтодору. «Асоціація ще у травні зверталась до представників Уряду та Парламенту з пропозиціями щодо активного використання металургійних шлаків та золошлакових матеріалів у будівництві. Адже в Україні на відвалах промислових підприємств накопичилось більше 160 млн тонн шлаків металургійних комбінатів та близько 250 млн тонн золошлакових матеріалів ТЕЦ. Щороку ці показники збільшуються на 10-11 млн тонн та 6-7 млн тонн відповідно. Відтак, запропонована Концепція є актуальною та прогресивною для економічного розвитку країни», — розповідає Ольга Бойко, Координатор Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації.

Водночас закликає доопрацювати текст документу та врахувати наступні три пункти:

 1. Додати побічні продукти/вторинну сировину промисловості до переліку матеріалів, які можуть використовуватись в процесі будівництва автомобільних доріг. Адже деякі матеріали у перспективі можуть отримати властивість змінювати свій юридичний статус як відходів. Зокрема, у контексті запланованої реформи управління відходами.
 2. Уточнити можливість фінансування Програми також за рахунок коштів Державного дорожнього фонду.
 3. Надати пріоритет у використанні вторинної сировини в якості заповнювачів в цементобетонних сумішах та шарах основи автомобільних доріг. Зокрема, пріоритетне застосування шлакопортландцементу та шлаколужних цементів.

За інформацією Укравтодор та Європейська Бізнес Асоціація

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s