Можливість застосування промислових відходів при будівництві автомобільних доріг передбачена проєктом Концепції Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки. Документ був опублікований 5 серпня 2020року на сайті Укравтодору. Згідно з Концепцією, частка автомобільних доріг з цементобетонним покриттям збільшиться до 30%. Хто від цього “виграє” читайте в нашому матеріалі.
Нагадаємо, що Державна цільова економічна програма розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення на 2018-2022 роки не передбачає системного будівництва автомобільних доріг загального користування з жорстким типом покриття (далі – автомобільних доріг з цементобетонним покриттям), а зосереджена на системному відновленні ділянок доріг за маршрутним принципом не залежно від технології виконання робіт та типу покриття. Критерії відбору ділянок доріг для Програми 2018-2022 і Програми будівництва доріг з цементобетонним покриттям відрізняються і обидві програми мають різну мету.
Згідно з чинними державними будівельними нормами, які регламентують основні вимоги до проєктування елементів автомобільних доріг ДБН В.2.3-4, розрізняють два види дорожнього одягу: жорсткий і нежорсткий. Основна і досить суттєва відмінність між ними полягає в тому, що жорсткий дорожній одяг, на відміну від нежорсткого, містить шари, здатні працювати на розтягування, жорсткість і міцність яких практично не залежать від температури, вологості і навантаження.
Ця перевага є важливою для областей півдня України, де середньомісячна температура становить понад 23 °С і, у середньому, триває понад 70 діб. Відомо, що при температурі повітря понад 28 °С, модуль пружності асфальтобетонного покриття знижується, що є однією із причин можливості утворення колій і виникнення супутніх дефектів. В таких умовах і за відсутності в Україні ефективної системи контролю за рухом великовантажних транспортних засобів, автомобільні дороги можуть зазнавати передчасних руйнувань.
У Державних будівельних нормах зазначено, що при проєктуванні дорожнього одягу для автомобільних доріг, на яких у складі транспортних потоків очікується понад 15 % великовантажних транспортних засобів, параметри навантаження від яких перевищують розрахункові (зерновози, контейнеровози, рефрижератори тощо) на таких дорогах необхідно передбачати лише жорсткий дорожній одяг.
У США в окремих штатах (в основному в південних) дороги з цементобетонним покриттям складають більше 30% від протяжності федеральних автомобільних доріг; у Німеччині 25% автомагістралей мають цементобетонне покриття; в Австрії приблизно 2/3 протяжності магістральних доріг (motorways) мають цементобетонне покриття. В Україні ж протяжність автомобільних доріг загального користування із жорстким типом покриття складає близько 2400 км, в той час як загальна протяжність доріг загального користування складає близько 170 тис. км, тобто 1,4 % від мережі. Основними перевагами автомобільних доріг з жорстким типом покриття є:
- міцність та деформативні властивості цементобетонних покриттів практично не залежать від температури та вологості, а тому вони краще розподіляють напруження, які виникають від прикладеного навантаження в будь-яку пору року;
- менша втомлюваність від повторних прикладень навантаження;
- практично відсутні залишкові деформації в теплу пору року, тобто немає схильності до колієутворення, яке притаманне нежорстким типам покриття;
- незначний знос внаслідок стирання протягом тривалого проміжку часу;
- підвищення безпеки руху в темну пору доби за рахунок вищого показника світло відбивання в порівнянні з чорним асфальтобетонним покриттям;
- збільшений життєвий цикл автомобільних доріг з цементобетонним покриттям (18-21 років) за рахунок збільшених міжремонтних термінів;
- значно краща екологічність у порівнянні із покриттями на бітумних в’яжучих та можливість за рахунок будівництва таких доріг покращити екологічну ситуацію в окремих регіонах (зокрема Запорізькій, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Миколаївській, Кіровоградській областях та інших регіонах, де розміщені великі промислові об’єкти, які утворюють в результаті своєї діяльності велику кількість відходів промисловості, (зол винесення, шлаків, шлакового щебеню тощо)) за рахунок можливості утилізації відходів промисловості, оскільки вони також можуть бути використані в якості заповнювачів в цементобетонних сумішах;
- більша поширеність та більші запаси основного матеріалу – цементу і, як наслідок, більш стабільна ціна на в’яжуче;
- рівень локалізації при будівництві цементобетонних доріг складає більше 90 відсотків, що є значно вищим, ніж при будівництві доріг з асфальтобетонним покриттям, що створює передумови для додаткових інвестицій в національну економіку.
Одним із заходів, які заплановано здійснити в рамках реалізації Програми є будівництво територіальних автомобільних доріг. Однією із оптимальних технологій будівництва доріг із цементобетонним покриттям для відновлення територіальних доріг, є технологія укочуваного бетону. На сьогодні Україна має достатню галузеву базу, що налічує близько 60 нормативних документів, яка охоплює усі етапи життєвого циклу дороги з цементобетонним покриттям (проєктування, будівництво, ремонти та експлуатаційне утримання) та дозволяє застосовувати на всіх етапах найсучасніші технології та матеріали. Зокрема тільки на цемент, окрім вітчизняних, в Україні імплементовано 14 європейських стандартів серії EN.
Таким чином, схвалення Концепції Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки (далі – Концепція) та затвердження Державної цільової економічної програми будівництва автомобільних доріг загального користування з цементобетонним покриттям на 2021-2025 роки є системними кроками для забезпечення інтенсивних темпів будівництва та ремонту мережі автомобільних доріг загального користування.
Це дозволить поміж інших запланованих результатів: покращити транспортно-експлуатаційний стан автомобільних доріг загального користування, на яких у складі транспортних потоків очікується понад 15 % великовантажних транспортних засобів, параметри навантаження від яких перевищують розрахункові (зерновози, контейнеровози, рефрижератори тощо); збільшити частку автомобільних доріг з цементобетонним покриттям в загальній протяжності в середньостроковій перспективі (2021-2025 роки) до 5 % та до 30 % в довгостроковій перспективі (до 2040 року).
Бізнес-спільнота концептуально підтримує ініціативу Укравтодору. «Асоціація ще у травні зверталась до представників Уряду та Парламенту з пропозиціями щодо активного використання металургійних шлаків та золошлакових матеріалів у будівництві. Адже в Україні на відвалах промислових підприємств накопичилось більше 160 млн тонн шлаків металургійних комбінатів та близько 250 млн тонн золошлакових матеріалів ТЕЦ. Щороку ці показники збільшуються на 10-11 млн тонн та 6-7 млн тонн відповідно. Відтак, запропонована Концепція є актуальною та прогресивною для економічного розвитку країни», — розповідає Ольга Бойко, Координатор Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації.
Водночас закликає доопрацювати текст документу та врахувати наступні три пункти:
- Додати побічні продукти/вторинну сировину промисловості до переліку матеріалів, які можуть використовуватись в процесі будівництва автомобільних доріг. Адже деякі матеріали у перспективі можуть отримати властивість змінювати свій юридичний статус як відходів. Зокрема, у контексті запланованої реформи управління відходами.
- Уточнити можливість фінансування Програми також за рахунок коштів Державного дорожнього фонду.
- Надати пріоритет у використанні вторинної сировини в якості заповнювачів в цементобетонних сумішах та шарах основи автомобільних доріг. Зокрема, пріоритетне застосування шлакопортландцементу та шлаколужних цементів.
За інформацією Укравтодор та Європейська Бізнес Асоціація