Цифрові логістичні тренди 2019

Щороку на початку Листопада в Youredi сідають і дискутують, якими будуть тренди в логістиці наступного року. Youredi є вендором IPaaS (Integration platform as a service) в секторі логістики. Компанія вважає, що виклики з якими стикаються логістичні провайдери лежать наразі в площині інтеграції даних. Експерти склали ТОП-8 трендів 2019 року, що матимуть вплив на наступні декілька років.

  1. Big data стало модним словосполученням останні декілька років. (Для тих, хто досі не розуміється про що йдеться – Хабрахабр). Правда в тому, що будь-яка логістична компанія, яка хоче вижити чи бути лідером потребує систематизації даних. Наші друзі з Tansmetrics написали чудову статтю  про це: компанії повинні доганяти таких «бегемотів» як Amazon та Alibaba, які зараз зумовлюють спосіб управління ланцюгами постачань.  Transmetrics писали наступне: «В одному дослідження винайшли, що 98% 3PL-компаній і 93% вантажовідправників вважають, що прийняття рішень на основі управління даними було особливо важливим для діяльності ланцюгів постачань». Big data – це великі можливості, і водночас виклики для логістичної індустрії. По-перше, індустрія потребує подолання традиційних підходів ведення процесів у паперовому вигляді, відсутності співробітництва, недостатньої прозорості операцій, так само як необхідність пошуку шляхів подолання перешкод, що ставлять традиційні технології (без змінювання їх докорінно). Управління змінюванням буде критичним і визначним, а керівна посада з управління дігіталізацією (цифровізацією) може стати корисною для будь-яких підприємств, які прагнуть конкурувати з Amazon. Деякі інші проблеми, пов’язані з застосуванням big data полягають у розпорошеності даних і відсутності зв’язків між зацікавленими сторонами, низькій якості даних, відсутності їх інтеграції, коректного аналізу та захисту.
  2.  Аналітичні платформи ланцюгів постачань. Останнім часом наші менеджери з продажів та маркетингу відвідували багато заходів, присвячених ланцюгам постачань і логістиці. Ми мали зустрічі з багатьма логістичними провайдерами, слухаючи їх натхненні промови як цифрова трансформація впливає на їх операції і з якими викликами вони стикаються. Ми бачилися із вендорами аналітичних платформ, які презентували власні розробки і боролися за увагу перших. Всі учасники розуміли, що дані це золото для логістики: ті, хто не інвестуватиме  в аналітику приречені на вимирання. Жоден не захоче мати співпрацю з компанією, яка не розуміє цих процесів і не є компетентною в їх оптимізації задля ефективності. Це було б неможливим додати всіх кращих провайдерів аналітичних платформ ланцюгів постачань в цю статтю. Просто існує багато тих, хто задовольняє потребу в аналітичних даних різних компаній з різних галузей транспорту. Наприклад, Transmetrics пропонує послуги з оптимізації даних для внутрішнього транспортну. Для морських перевезень є такі провайдери як Xeneta і CargoX. Youredi не ідентифікує себе як провайдер з ланцюгів постачань, натомість задовольняє потребу одного з найбільших рітейлерів у даних з авіаперевезень, що дає можливість йому забезпечувати точність доставки.
  3. Інтернет речей (IoT – Internet of Things) останні декілька років очолює hot topic  з логістики. На перший погляд все просто: встановити IoT-обладнання у ваші контейнери, вантажі і посилки і матимете змогу в режимі реального часу отримувати дані для ваших замовників. Так ви зможете зібрати інформацію, які можна буде використовувати для оптимізації у майбутньому. Проте окрім простого відстеження постачань (RFID і штрих-коди) IoT може дещо більше: це як маленький комп’ютер, який може відстежувати температуру чи вологість повітря задля запобігання псуванню. Очікувалося, що впровадження технології буде доволі поступовим, втім через суттєве зменшення вартості IoT устаткування та датчиків, багато хто планує використовувати їх у найближчому часі. Аби використовувати повний потенціал IoT технології необхідно пересвідчитися, що інтеграційні рішення були впроваджені щодо саме тих даних, у відповідному місці та у потрібний час. Це є важливим для використання інформації, яку ви будете отримувати за допомогою IoT для власної аналітики.
  4. Штучний інтелект (Artificial Intelligence – AI). Багато хто говорить про АІ, але в який спосіб це можна застосовувати в логістиці для переосмислення back-end частини технології (пошук та завантаження інформації зі серверів, підтримка різних застосунків, тощо), а також переосмислення операцій та дій, які впливають на клієнтів та їх досвід роботи з вами?! Логістика все ще доволі старомодна: мало чого дійсно зазнало революційних змін за останні декілька десятиліть. Процеси виконують із застосування праці людини, що не є ефективним. Покращення не відбуваються однаковими темпами з іншими галузями. Коли сектор логістики застосує АІ буде багато зрушень: процеси стануть більш ефективними оскільки компанії матимуть змогу прибрати ручний труд, і як наслідок покращить результативність роботи і швидкість виконання процесів. Використання АІ, збір, консолідація і гармонізація точних даних (зі різних ресурсів – старих систем, хмарних сервісів, IoT обладнань та датчиків) буде життєве важливим для реалізації тенденцій та їх розуміння. Інформаційні дані це як паливо для АІ: чим більше інформації доступно, тим краще і розумніше ви можете бути.
  5. Машинне навчання. Штучний інтелект і машинне навчання часто йдуть пліч-о-пліч оскільки машинне навчання є підмножиною АІ. Простіше кажучи без машинного навчання АІ не може розвиватися. Концепція не нова. Пригадайте останній перегляд Netflix, коли система пропонує вам цікаві до вашого уподобання програми на основі попередніх переглядів. Ті самі алгоритми можуть бути застосовані в частині логістики. Наприклад при плануванні постачань для виявлення шахрайських рахунків, прогнозування затримок, виявлення попиту на товари, оптимізації маршрутів.
  6. Інтеграція ланцюгів постачань означає, що всі зацікавлені сторони (як внутрішні, так і зовнішні) пов’язані так, що мають можливість обмінюватися даними для кращої співпраці і прозорості процесів. В2В інтеграція ланцюгів постачань стратегічно важлива для компаній оскільки ефективність може відбитися в значній економії коштів: валова маржа може бути суттєво зменшена що покращить рентабельність. Крім того, це посилить взаємовідносини зі торговими партнерами і матиме позитивний вплив на якість обслуговування клієнтів. Через деякі причини інтеграція ланцюгів постачань має виклики: по-перше, це дорого; по-друге, багато хто робить це власноруч, без коректного застосування  інструментарію, який мав би поєднувати велике різноманіття операційних систем. Одні компанії застосовують застарілі системи, в той час як інші  — хмарні технології і SaaS. Отже мішанина даних  — перше питання яке потребує вирішення до інтеграції ланцюгів постачань: в Європі компанії використовують EDIFACT, в Штатах та Азії більш вживаний ANSI ASC X12, і новіші формати такі як XML, JSON, але багато хто використовує власні формати даних.
  7. Сервісні інтеграційні платформи (Іntegration platform as a service – iPaaS). Вище згадані виклики інтеграції ланцюгів постачань спричиняють зростання сервісних інтеграційних платформ. Сучасні хмарні платформи можуть бути спасінням транспортних компаній, оскільки вони є універсальними: їх можна використовувати для системної інтеграції, інтеграції окремих даних, В2В інтеграції, ІоТ, SaaS, API-менеджмента, а також корпоративних сервісних інтеграційних платформ (EiPaaS). Вендорів таких платформ достатньо як на світовому ринку, так і на локальних. Ознайомитися із вітчизняними платформами можна тут.
  8. Blockchain  – одна з найдискутованіших технологій цих днів. Tapscott & Tapscott описали це наступним чином: «Розподільча система типу Блокчейн має переваги перед іншими централізованими архітектурами, оскільки надає перевірену інформацію одразу усім учасникам. Блокчейн може реєструвати передачу активів між сторонами без необхідності довіреного посередника». Наразі крупні транспортні компаній застосовують блокчейн у діяльності.

Не дивлячись на те, яку з технологій ви вирішите використовувати для покращень, трансформації або революції у вашій  логістиці, одна річ безумовна: 2019 рік буде роком цифрових перетворень. Управління цифровими змінами повинно бути понад усе а пошук провайдера з обраної технологій забезпечить реалізацію логістичних стратегій.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s