Інфраструктура зарядних станцій електричного транспорту в Україні: позиційний лист

Збільшити частку електромобілів в загальному обсязі продажів автомобілів принаймні на 15% до 2020 р. Продовжити до 31 грудня 2022 звільнення від податку на додану вартість і акцизів операції з ввезення на митну територію України та на поставку в митній території України транспортних засобів виключно оснащених електричними двигунами, а також зарядних станцій. Надати можливість безкоштовної парковки на державних та комунальних парковках протягом 15 років. Зробити нульову ставку ПДВ на надання транспортних послуг за допомогою електричного транспорту, з нульовою ставкою ПДВ надання електричного транспорту в оренду, лізинг. Все це у Позиційному листі Європейсько-Українського Енергетичного Агентства.

15 лютого 2018 року відбулась презентація Позиційного листа Європейсько-
Українського Енергетичного Агентства, де було зібрано ключових учасників ринку обладнання та сервісу зарядних пристроїв для електричного транспорту в Україні. Окрім цього, було презентовано Концепцію розвитку ринку електрозарядних станцій.
Всі присутні мали змогу висловити власні практичні пропозиції до позиційного
листа та зробити його іще більш чітким та ефективним.
Серед озвучених пропозицій пролунали наступні:
1. Необхідно ініціювання муніципальних та регіональних програм розвитку
інфраструктури зарядних станцій з метою прозорого та узгодженого порядку виділення в довготривалу оренду комунальних земель та елементів будівель для встановлення на них електро-зарядних станцій.
2. Суб’єктам господарської діяльності, що мають у власності зарядну станцію для електричного транспорту і надають послугу із заряджання з допомогою власної станції дозволити оформити купівлю-продаж струму без отримання додаткових дозвільних документів, включаючи ліцензій.
3. Внести уточнення в перелік дорожніх знаків, які сприятимуть під’їзду та
паркуванню біля зарядних станцій виключно транспортних засобів з електричними двигунами.
Зазначені пропозиції необхідно надіслати в Міністерство регіонально розвитку,
Міністерство енергетики.

Повну версія текст позиційного листа наведено нижче

Позиційний лист
щодо

Інфраструктури зарядних станцій електричного транспорту в Україні

Представлено: Матс Лундін, Celynx AG

 1. Вступ

Починаючи з 1 січня до 31 грудня 2018 вступає в силу норма закону про звільнення від операцій і акцизного податку на додану вартість з ввезення на митну територію України та на поставки на митній території України транспортних засобів оснащених виключно електродвигуном.

У зв’язку зі стимулюючою нормою закону логічно очікувати збільшення продажу електромобілів на території України і збільшити їх популярності серед населення України, особливо з урахуванням зростання цін на класичні види рідкого палива. Представники електричних автовиробників і дилерів неодноразово заявляли, що для розвитку електротранспорту в Україні повинна бути відповідна інфраструктура, в першу чергу – зарядних станцій.

Цей документ є демонстрацією позиції щодо інфраструктури зарядних станцій для електронних автомобілів і для підвищення їх якості.

 1. Сучасний стан інфраструктури електричних транспортних засобів зарядних станцій

Відповідно до інформації оприлюдненої компанією Schneider Electric в Україні загальна кількість зарядних станцій для електромобілів перевищила 1500, і згідно з прогнозом, до кінця 2018 року ця цифра збільшиться до 4000. Кількість електромобілей в Україні трохи більше ніж 5000, в той час як загальний автопарк складає близько 9 мільйонів автомобілів. За даними асоціації «Укравтопром» в 2017 році в Україні було продано 2697 легкових електромобілів (2,3 рази більшеніж в 2016 році), що становить 3,3% від загального обсягу продажів автомобілів в країні.

В Україні зареєстровано понад 6000 «зелених» автомобілів – електромобілі та гібриди. Тим не менше, країна не розробила мережу зарядних станцій. Можна заряджати на дорозі тільки в напрямку Львова, Одеси та Харкова. Іноді необхідно навіть бронювати час, щоб зарядити свій автомобіль на деяких станціях. Не вистачає зарядних станцій, щоб заряджати автомобіль від Харкова до Львова.

 1. Особливості моделей ціноутворення для комерційної станції зарядки електричного транспорту (ЕТ)

Найбільш зрозумілою і прозорою ціновою моделлю для власників ЕТ є кіловат-година, тому що це дає можливість чітко виміряти вартість послуг придбаних покупцем незалежно від зарядного пристрою і бренду ЕТ. У відповідності з діючою нормативно-правовою базою в Україні, ціни на кіловат-годину для комерційної зарядної станції ЕТ можуть розглядатися як продаж електроенергії і, отже, підлягають ліцензуванню Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Існуючі оператори зарядних-станцій змушені надавати послугу ЕТ або на щохвилинної основі, або в умовних одиницях.

Ціни на хвилини для зарядки, на думку думку багатьох власників ЕТ, непрозорі і часто несправедливі, тому що швидкість зарядки сильно залежить від технічного стану батареї ЕТ, і це сильно відрізняється на різних зарядних стадіях, тобто швидкість залежить від поточного рівня заряду батареї. Крім того, хвилинна модель ціноутворення не враховує фактичну ємність зарядного пристрою (часто відхиляючись від заявлених значень) і потужність інвертора на платі в ЕТ, які виступають в якості обмежуючих факторів в процесі зарядки, але вартість однієї хвилини зарядки все одно буде однаковою для всіх.

Модель ціноутворення з основою умовних одиниць, які по суті рівні кіловат-годині, застосовується деякими операторами, і таким чином залишатися поза радарів регулятора. Цей факт є ще одним підтвердженням, що ціни на кіловат-годину привабливі для операторів зарядних станцій і власників ЕТ.

Така ситуація не сприяє відкритій діловій практиці і є каменем спотикання появи нових гравців на ринку, тому що вони не готові використовувати неоднозначні моделі ціноутворення і ризик бути звинуваченими в уникненні ліцензування і регулювання.

 1. Збільшення зарядних станцій на базі автозаправних станцій.

На сьогодні мережа зарядних пристроїв в Україні складається з трохи більше 400 одиниць. В основному, зарядні станції встановлюють на існуючі АЗС. А найбільші автозаправні компанії мають намір продовжувати цю практику – інтенсивно зростає кількість зарядних станцій для електромобілів на власних автозаправних станціях:

 1. Компанія «WOG» має намір збільшити число зарядних модулів для електричних транспортних засобів від 102 (до кінця 2017) до 300, у тому числі близько 30 пристроїв для швидкої зарядки.
 2. Мережа «ОККО», яка почала установку зарядних пристроїв для електромобілів в 2012 році, на даний час має 45 зарядних пунктів на своїх заправних станціях.
 3. Мережа автозаправних станцій «КЛО» використовує зарядні станції тільки для внутрішніх цілей – зарядки корпоративних електромобілів. Причина цього є високою вартістю станцій (від постійного струму, який споживає електричний транспортний засіб в 30 – 40 хвилин) для українського ринку. У той же час, компанія сама намагається створити кілька зарядних пристроїв високої швидкості з допомогою трансформаторів (з постійним струмом 50 кВт -100 кВт). Компанія також планує встановити 5-7 зарядних станцій на автомобільних дорогах.
 4. Представники мережі автозаправних станцій «SOCAR» (Україна) відзначають, що ведуть переговори з декількома компаніями про встановлення обладнання, яке заряджає FastCharge автомобілів Tesla за 30 хвилин.
 5. Представники Європейського офісу «Рено» обстежили 63 станцій в Києві, 17 в Одесі і 22 у Львові в 2017.

 

 1. Подальший розвиток інфраструктури зарядних станцій

Знаковим для українського ринку стане поява офіційних суперзарядних модулів Тесла. На початку листопада 2017 Тесла продовжує заявляти, що її дві станції найближчим часом будуть відкриті на трасі Київ-Львів.

Крім того, в ході підготовки до запуску офіційних продажів електромобілів в Україні, компанія «Рено» стала здійснювати безкоштовні зарядні станції. Міністерство інфраструктури України планує провести тендер на закупівлю 50 зарядних станцій для електричних транспортних засобів на суму 4,5 млн грн. Планується придбати зарядні пристрої від вітчизняних виробників. Ці заходи спрямовані на розвиток електроенергетичного ринку транспортних засобів в Україні та стимулювати національного виробництва.

5-го січня 2018 Львівська міська рада затвердила Концепцію Electric Mobility, яка передбачає збільшення числа електричних транспортних засобів до 20% до 2025 року, громадський електротранспорт в цілому – до 40%, і муніципальний транспорт – до 50%. У відкритому доступі в місті є 16 електричних транспортних засобів зарядних станцій, ще 23 зарядних станцій є комерційними. На основі цієї концепції, цільові програми будуть створені для розвитку ключових сфер: програма з розвитку мережі електричних зарядних станцій, програма заходів з популяризації автомобілів з електродвигунами, програма розвитку міського громадського електротранспорту.

6. Для того, щоб забезпечити високу якість виконання ринкового попиту і розвитку бізнесу в сфері розвитку інфраструктури електрозарядних станцій, України повинна:

 • Організувати повний цикл електротранспорту в Україні, створення можливостей купити електротранспорт недорого, а також підтримка розвитку такого бізнесу.
 • Збільшити частку електромобілів в загальному обсязі продажів автомобілів принаймні на 15% до 2020 р
 • Продовжити до 31го грудня 2022 звільнення від податку на додану вартість і акцизів операції з ввезення на митну територію України та на поставку в митній території України транспортних засобів виключно оснащених електричними двигунами, а також зарядних станцій.
 • В рамках другого, десятирічного періоду, залучення стратегічних інвесторів до виробництва електротранспорту і зарядних станцій на території України.
 • Серед інших стимулів для переходу на електротранспорт:
 • безкоштовна парковка на державних та комунальних парковках протягом 15 років;
 • 0% перший реєстрація електронного транспорту в пенсійному фонді;
 • для бізнесу: нульова ставка ПДВ на надання транспортних послуг за допомогою електричного транспорту, з нульовою ставкою ПДВ надання електричного транспорту в оренду, лізинг.
 1. Для того, щоб уникнути будь-якої шкоди відносинам між власниками зарядних станцій (або постачальниками зарядних послуг) та власниками електричних транспортних засобів, зарядка ЕТ повинна тлумачитися як сервіс, а не як постачальник електроенергії. У логіці Закону “Про ринок електроенергії”, власники зарядних станцій (або надавачі зарядних послуг) повинні мати вільний доступ до вибору постачальника електроенергії. Власники ЕТ повинні мати доступ до зарядної станції без обов’язкового вступу в договірні відносини з будь-якими постачальниками електроенергії. EUEA незабаром планує створити робочу групу з цього питання і виступити з більш докладною пропозицією.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s