Ринок автоматизації вантажно-розвантажувальних робіт у 2023 році: дослідження Vecna Robotics

За даними Vecna Robotics, ринок автоматизації складських приміщень швидко зростав за останні кілька років, що обумовлено необхідністю розширення операцій шляхом гнучкої автоматизації, щоб протистояти наступним потрясінням в ланцюжку поставок і розв’язувати проблему нестачі робочої сили.

Vecna Robotics та cite Research опитали понад 1000 фахівців з ланцюгів поставок у таких галузях, як автомобілебудування, логістичні провайдери (3PL), споживчі товари, виробництво, електронна комерція і роздрібна торгівля. Метою було виявити ключові тенденції, проблеми та можливості на ринку.

Постачальник робототехніки й дослідницька фірма перерахували наступні основні тенденції:

 • Склади стикаються зі значним скороченням робочої сили. Переважній частині ринку не вистачає від 10 до 25% персоналу, операторів навантажувачів не вистачає на 31%, комплектувальників та тих, що здійснює підбір замовлень та 34%.
 • Автоматизація може допомогти. Більшість фахівців з ланцюгів поставок розглядають автоматизацію як позитивний фактор для працівників: 70% відзначають поліпшення утримання персоналу, а більше половини визнають її засобом підвищення кваліфікації співробітників і створення робочих можливостей.
 • Автономне переміщення палет поширюється. Автоматизація залишається значною мірою невикористаною: 76% компаній ніколи не впроваджували автоматизований керований транспортний засіб (AGV), а 70% ніколи не впроваджували автономного мобільного робота (AMR). З усім тим, великі об’єкти впроваджують автоматизацію, причому 50% з них площею понад 1 млн кв.футів впровадили AMR. Електронна комерція лідирує за рівнем впровадження (39%), на автомобілебудування припадає 38%.
 • Підбір кейсів відбувається скрізь. Більшість респондентів (78%) вже використовують збірку ящиків у своїй діяльності, при цьому 90% використовують її в індустрії споживчих товарів, але сьогодні це завдання майже повністю виконується вручну, повідомили Vecna і CITE.

В прогнозі Interact Analysis, до 2025 року світовий ринок автоматизації складських приміщень може зрости до 69 мільярдів доларів.

Розгортати чи не розгортати, ось у чому питання

Оскільки сфера обробки вантажів стикається з безліччю проблем, компанії звертаються за допомогою до автоматизації: 85% респондентів планують впровадити ту чи іншу форму автоматизації в найближчі 12 місяців, повідомили Vecna Robotics і CITE Research.

Фактори, що сприяють впровадженню автоматизації

Не дивно, що основними факторами впровадження робототехніки є дефіцит робочої сили (25%) та порушення ланцюга поставок (22%). Менші підприємства особливо страждають від нестачі робочої сили, тоді як великі підприємства більше стурбовані порушенням ланцюга поставок. Згідно з результатами опитування, серед галузей роздрібна торгівля та електронна комерція найбільше страждають від нестачі робочої сили і збоїв в ланцюжках поставок.

Джерело: Vecna Robotics

Бар’єри на шляху автоматизації

Не секрет, що автоматизація набирає обертів: чотири з 10 повідомляють про високу рентабельність інвестицій (ROI) у порівнянні з попередніми впровадженнями, проте лишається ряд перешкод, зазначає Vecna Robotics.

У сьогоднішній нестабільній економіці проблеми видатків займають перше місце в списку перешкод для впровадження рішень автоматизації, причому найбільш значущими є бюджет (41%) і співвідношення витрат і рентабельності інвестицій (40%). Раніше витрати та рентабельність інвестицій також були основними перешкодами для впровадження автоматизації: 54% фахівців з ланцюгів поставок заявили, що це завадило їхнім планам впровадження.

Переглянувши дані, Vecna та CITE заявили, що чим більший дохід компанії, тим більший бюджет, витрати та рентабельність інвестицій стають перешкодами для впровадження. Вони сказали, що це може відображати наступне:

 1. Довгострокова стратегічна рентабельність інвестицій в порівнянні з короткостроковою: Особи, які приймають рішення у великих фірмах, є більш зацікавленими в отриманні короткострокових переваг для своїх бізнес-підрозділів порівняно з меншими компаніями, які мають більше підстав розглядати автоматизацію як стратегічну довгострокову інвестицію та конкурентну перевагу.
 2. Капітальні витрати проти операційних : Застарілі моделі капітальних витрат затримують швидке впровадження автоматизації у великих масштабах.
 3. Доведена цінність: Нові технології повинні краще спрацьовувати в умовах більш суворої фінансової дисципліни і конкурувати з іншими видами інвестицій в технології. Респондентів не цікавили “наукові проекти”.

Джерело: Vecna Robotics

Які технології підприємства планують впровадити у 2023 році?

За словами Vecna Robotics і Cite Research, автоматизація – не єдина технологія, яка хвилює фахівців з ланцюжків поставок. Коли респондентів попросили визначити пріоритети технологій на 2023 рік, вони поділилися наступними відгуками:

 1. Бездротовий зв’язок 5G був лідером в розгортанні і, за прогнозами, отримає найбільш широке поширення в найближчій перспективі: 41% респондентів планують впровадження протягом наступних 12 місяців. Виробничий сектор готовий стати основним споживачем цієї технології, де майже 50% планують впровадити її протягом наступних 12 місяців.
 2. Інформаційні технології (ІТ), такі як системи управління складом (WMS) або планування ресурсів підприємства (ERP), були наступними у списку: 38% складів планували впровадити їх у найближчі 12 місяців. Найбільшими споживачами стали автомобілебудування (44%) і промисловість (42%).
 3. Технології виробництва акумуляторів і зарядки: 37% підприємств планують впровадити їх у 2023 році. Споживчі товари набагато випередили інші галузі за обсягом впровадження.
 4. Стелажі та складське обладнання посіли четверте місце, 35% з яких планують впровадити в найближчі 12 місяців. Було встановлено, що споживчі товари користуються найбільшим попитом (41%), а респонденти заявили, що очікують, що роздрібна торгівля буде користуватися меншим попитом (15%).
 5. Вантажно-розвантажувальне обладнання (MHE), включаючи робототехніку для перевезення вантажів на піддонах, все ще знаходиться на ранній стадії розробки, і 31% опитаних підприємств планують ввести його в експлуатацію в 2023 році. Коли мова заходить про впровадження роботів розміром з піддон, між галузями промисловості немає реальної суттєвої різниці: найбільший попит очікується в автомобілебудуванні (36%), а найменший – в роздрібній торгівлі (22%).

Інвестування в автоматизацію

Хоча роботизація вантажно-розвантажувального обладнання все ще знаходиться на ранніх стадіях, це перспективно. Майже 70% бюджету виділено на автоматизацію обробки вантажів протягом наступного року. Vecna Robotics та Сite Research розглянули фінансові міркування щодо впровадження автоматизації та хто приймає ці рішення.

Які фінансові міркування?

За словами партнерів, коли справа доходить до придбання нових технологій і впровадження автоматизації на складі, у фахівців з ланцюжка поставок зазвичай є три варіанти:

 • Отримання нових технологій та рішень для автоматизації як капітальних витрат (capex)
 • Отримання їх як операційних витрат (opex)
 • Оренда технології у третьої сторони (капітальні або операційні витрати в залежності від терміну оренди)

Коли вартість автоматизації часто перевищує повноваження менеджера складу на підписання документів, фінансування буде здійснюватися з бюджету капітальних вкладень, контрольованого вищим керівництвом. Таким чином, ця пропозиція може бути однією з багатьох, яка конкурує за обмежені кошти, розподілені по всій компанії.

Однак, на думку респондентів, процес затвердження капітальних вкладень, мабуть, не є суттєвою перешкодою для впровадження: 89% заявили, що процес затвердження капітальних вкладень в їх компаніях сприяє автоматизації.

Лізинг – ще один поширений спосіб придбання вантажно-розвантажувального обладнання, але проблема в тому, що модель застаріла, коли мова заходить про технології автоматизації. Наприклад, можна орендувати автоматизоване вантажно-розвантажувальне обладнання.

Однак саме обладнання, як правило, становить лише частину загальної вартості. Критичні послуги, такі як монтаж, технічне обслуговування, оновлення програмного забезпечення та служби підтримки, зазвичай не включають до договору оренди. Якщо їх не враховувати, вони можуть призвести до збою моделей прогнозування рентабельності інвестицій.

RaaS поспішає на допомогу

Завдяки моделям robotics-as-a-service (RaaS), подібним тим, що пропонували Vecna, системи обробки матеріалів доступні за рахунок щорічних операційних витрат, що дозволяє компаніям оновлювати або збільшувати парк своїх роботів у міру розвитку їх потреб. Моделі RaaS також, як правило, включають усі супутні послуги та підтримку і за контрактом прив’язані до ключових показників ефективності (KPI) та угод про рівень обслуговування в режимі безвідмовної роботи (SLA).

Респонденти заявили, що очікують, що цей гнучкий і масштабований тарифний план стане більш поширеним, причому 84% заявили, що це прискорить впровадження. Розглядаючи розмір підприємства, у звіті було виявлено, що чим більше підприємство чи компанія, тим більша ймовірність того, що вони приймуть RaaS.

При побудові моделі витрат на рішення для автоматизації компанії найчастіше враховують витрати на безпеку (48%), витрати на навчання (47%), витрати на плинність кадрів (42%) та/або витрати на доступність робочої сили (42%) на додаток до заробітної плати та пільг.

У розбивці за розміром об’єкта і галузі, більші об’єкти більш чутливі до цих факторів витрат. За даними Vecna та Cite Research, у галузевому розрізі індустрія споживчих товарів більш чутлива до більшості факторів витрат.

Джерело: Vecna Robotics

Хто приймає рішення?

Різні сторони беруть участь у інвестиціях в автоматизацію, причому більшість респондентів повідомляють, що всі посади, від головного спеціаліста з ланцюга поставок до відділу кадрів (HR), принаймні певною мірою беруть участь у інвестиціях в автоматизацію. Однак, коли мова йде про інвестиції, операційні директори, керівники ланцюгів поставок, технічні директори та ІТ-спеціалісти є найбільш залученими сторонами.

За будь-якими розглянутими проектами автоматизації вантажно – розвантажувальних робіт більшість рішень (35%) приймаються регіональними або лінійними керівниками, що відповідають за кілька об’єктів, в той час як на другому місці за величиною опинилися особи третього рівня, які приймають рішення, – 25%.

Vecna та Сite Research заявили, що подальший аналіз показав, що:

 • Фінанси, ІТ та відділ кадрів задіяні більшою мірою, коли об’єкти більші.
 • ІТ більшою мірою бере участь у прийнятті рішень у сфері споживчих товарів та обробної промисловості.
 • Корпоративна /цифрова транспормація враховується коли мова йде про автоматизацію в секторі споживчих товарів (легка промисловість).
 • Відділ кадрів бере більш активну участь в процесі прийняття рішень, коли розмір об’єкта або виручка компанії є значною.

Джерело: Vecna Robotics

Перехід до масштабування

Отже, як автоматизація стає мейнстрімом? Vecna та Сite Research розглянули, що впливає на масштабне впровадження автоматизації:

 • Економічний спад не має суттєвого впливу на впровадження. 74% проектів автоматизації не постраждали через страх перед економічною кризою. Насправді, 15% прискорюють впровадження. Однак 26% респондентів повідомили, що проекти автоматизації були відкинуті або відкладені на невизначений термін через економічні труднощі.
 • Великим компаніям необхідний корпоративний стратегічний імператив для реалізації проектів автоматизації. Близько 50% компаній з доходом 1 мільярд доларів або більше покладаються на необхідність впровадження та масштабування автоматизації.
 • Зростаючий попит на продукцію і збої в глобальних ланцюжках поставок призводять до масштабного впровадження автоматизації. Респонденти назвали зростаючий попит на продукцію (30%) і збої в глобальних ланцюжках поставок (26%) в якості основних факторів масштабного впровадження автоматизації. Обмеження доступу до кваліфікованої робочої сили (13%) та перенесення виробництва назад до Північної Америки (11%) були визнані менш значущими.

Джерело: Vecna Robotics

Переклад Олександра Горбенко з першоджерела Robotics247

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s