Склади та розподільчі центри 2022: операції, витрати, тенденції

Капітальні витрати на наступний рік очікувано відкладено, хоча ознаки зацікавленості у складських технологіях та збільшення бюджетів на автоматизацію є. Загальна ситуація обертається навколо боротьби в ланцюгах постачань, управлінні запасами та складським простором. Знайомимо вас з перекладом щорічного дослідження “Складські операції та тенденції

Основні висновки щорічного дослідження “Складські операції та тенденції” незмінні: зростання бюджетів на автоматизацію складів і розподільних центрів (DC), а також пошук і втримання персоналу складу.

Щорічне опитування, яке проводить Peerless Research Group (PRG) за запитом Logistics Management  і дочірнього видання Modern Materials Handling, містить запитання щодо операційних факторів, таких як розмір дистрибуційної мережі складів, кількість співробітників, середньорічні обороти запасів, використання тимчасової робочої сили, стратегії подолання пікового попиту та інші виклики, такі як пошук та утримання робочої сили.

Цього року ми вперше запитали про “зриви в ланцюгах постачань через Китай” як про оперативний виклик, і це стало головною проблемою. Дослідження проводилося в польових умовах у вересні 2022 року, бурхливому місяці для світової економіки, зі зростанням процентних ставок та інфляції, а також з проблемами вартості енергії та поставок, пов’язаними з війною в Україні.

Характер вхідних та вихідних операцій на розподільчих центрах

Джерело: Peerless Research Group (PRG)

Кількість складів в мережах дистрибуційних центрів

Джерело: Peerless Research Group (PRG)

З цього боку не видається дивним той факт, що деякі респонденти стали більш консервативними цьогоріч у планах щодо автоматизації складів / дистрибуційних центрів.

Водночас опитування відображає те, як багаторічні збої в ланцюгах постачань позначаються на дистрибуційних мережах: росте завантаженість зон приймання і все більше компаній-респондентів використовують тимчасові приміщення в пікові періоди. З позитивного, багато респондентів мають значні бюджети на автоматизацію, і продовжує зростати зацікавленість до використання ІТ у складській сфері.

Розмір мереж розподільчих центрів: загальна площа

Джерело: Peerless Research Group (PRG)

Отже, тенденція автоматизації продовжуватиметься, і макроекономічні фактори, такі як високі відсоткові ставки та зростання витрат матимуть певний вплив, зазначає Дон Деревецький, старший консультант St. Onge, інженерно-консалтингової компанії з управління ланцюгами постачань. Деревецький разом із Нормом Саєнсом-молодшим, керуючим директором та партнером St. Onge, проаналізували результати опитування, щоб сформувати подальші перспективи.

“Схоже, в цьому році дійсно спостерігається більш обережний підхід, який може бути пов’язаний з побоюваннями з приводу підвищення відсоткових ставок”, – говорить Деревецький. “Але за великим рахунком, судячи з того, що ми бачимо в галузі, багато організацій все ще витрачають кошти на автоматизацію. Деякі, можливо, не купують нові великі системи сьогодні, але вони цікавляться, як змінюються технології і як можна імплементувати її в діяльність. Тому що в довгостроковій перспективі є нестача працівників, які хочуть цілий день збирати коробки й пакети, аби задовольняти потреби у виконанні замовлень “.

Виконання операцій на сучасному роздрібному центрі включає безліч замовлень електронної комерції. Ці операції, в разі виконання без автоматизації, є доволі трудомісткими процесами комплектації й пакування. Опитування 2022 року показало, що 41% респондентів обслуговують електронну комерцію, порівняно з 37% минулого року, а 28% зазначили, що їх канал електронної комерції зріс на 20-29%, що на 7% більше, ніж торік.

Також спостерігалася тенденція до зменшення площ у мережі, що, можливо, пов’язано більшою мірою з кількістю невеликих компаній з-поміж респондентів, які брали участь в опитуванні цього року, але також може бути пов’язано з коригуванням компаніями мереж дистрибуційних центрів.

“Відбувається велика переоцінка того, що робити далі”, – каже Саенц. “Деякі люди перестраховуються і ставлять собі питання: чи достатня кількість будівель у моїй мережі чи відповідний розмір будівель? Можливо, я можу консолідувати, а потім автоматизувати більше процесів всередині одного об’єкта, щоб сконцентрувати в ній більший обсяг?”

Операційні зміни

Як згадувалося раніше, електронна комерція зросла як канал на 41% цього року порівняно з 37% роком раніше. Число тих, хто підтримує багатоканальний розподіл, скоротилося з 40% торік до 29% в цьому році, але це означає, що в сукупності 70% визначилися з підтримкою одного або обох каналів.

Гуртова торгівля зі складу залишається найпоширенішим каналом, який цього року підтримують 53%, що трохи більше, ніж 51% минулого року. Роздрібну торгівлю як канал назвали 34%, в порівнянні з 45% торік. Крім того, 18% працюють з компаніями, що займаються мікро-фулфілментом із самовивозом, а 15% – мікро-фулфілментом з доставкою клієнтам, обидва мають трохи нижчі значення ніж торік.

Характер вхідних і вихідних операцій також зазнав деяких змін, спостерігається зростання числа операцій з повною палетою (монопалетою). Що стосується вхідних потоків, то 24% обробляють тільки монопіддони, в порівнянні з 15% торік, в той час, як 31% обробляють як піддони, так і ящики (торік на них приходилося 26%).


Розмір мережі розподільних центрів: висота споруд

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Використання простору: найбільш завантажена ділянка складу

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Що стосується вихідних потоків (відвантаження), то в цьому році частка повнопалетних відправлень досягла 17% в порівнянні з 14% торік. Інші зміни з боку вихідних потоків стосуються повнопалетних відвантажень: 50% минулого року, 32% в цьому. Водночас змішана обробка досягла 24% в порівнянні з тогорічними 17%, а виключно роздільна – тільки 10%.

“Цілком ймовірно, що постійні збої в ланцюгах поставок спонукатимуть компанії купувати у більшій кількості, ніж в ідеалі потрібна”, – зазначає Деревецький. “Роками компанії могли покладатися на безперервний потік товарів невеликих партій, тепер впевненості немає”, – говорить він.

Серед найбільш завантажених зон складу 27% назвали зону приймання. Показник зростає з року в рік: 24% було минулого року, 18% у 2020 році. Збільшилися затори в зоні підбору — з 7% до 11% цього року.

На питання про те, як здійснюється робота з декількома каналами, найбільш поширеною стратегією залишається самовивезення з одного основного розподільчого складу – 34% респондентів. Відсоток респондентів цього року, хто самостійно здійснює дистрибуцію з різних розподільчих центрів за різними каналами, збільшився до 29% порівняно з 21% торік.

Стосовно загальної кількості квадратних футів у всій мережі розподільчих центрів, то середня площа становила 413 935 кв. футів, що різко знизилося з 570 395 у 2021 році. Однак медіана знизилася лише з 250 000 до 245 000, і цього року кількість респондентів дещо скоротилася, середній річний дохід компанії-респондента знизився зі $120 до $100 мільйонів.


Плани розширення розподільчих центрів

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Однак, коли ми запитали щодо значень площі в мережі, то загальний середній показник трохи збільшився з 157 650 кв футів минулого року до 169 550 цього року.

Висновки щодо даних про кількість споруд в мережах змінилися. Цього року 29% заявили, що у них є дві будівлі в мережах, порівняно з 15% минулого року. Кількість тих, хто каже, що у них більш як три будівлі, знизилася з 43% минулого року до 31% цього. З тих, хто має три або більше будівель, 18% мають шість або більше розподільчих центрів, що менше за 28% минулого року.

Результати щодо висоти будівель залишилися досить стабільними. Цього року середня корисна висота, враховуючи різні діапазони, становила 30,6 футів (примітка – 9,3 м), що лише трохи нижче торішніх 31,1 футів (9,5 м).

Кількість респондентів, у кого зафіксовано зростання корисної висоти від 30 футів до 39 футів (майже 12 м), збільшилася на 3%. Цього року відбулося значне скорочення середньої чисельності співробітників — зі 150 торік до 75 в цьому році. Знову ж таки, це, ймовірно, пов’язано з іншим складом респондентів. Станом на 2022 рік 27% заявили, що мають від 25 до 49 працівників, 22% мають від 200 до 299 працівників на головному об’єкті.

Виклики в управлінні запасами

Обнадійлива новина стосовно запасів полягає в тому, що мало місце невелике зростання оборотності, при збільшенні середньої кількісті артикулів.

Цього року середньорічні обороти склали 7,1, в порівнянні з 7,0 торік, хоча і знизилися з 8,2 середньорічні обороти запасів в 2019 і 2020 роках. Тим часом середня кількість артикулів зросла з 9 376 торік до 10 371 в цьому.

Однак слід зазначити, що середня кількість артикулів була вищою в попередніх опитуваннях PRG, включаючи 12 922 у 2020 році. Це може бути пов’язано з дефіцитом поставок під час пандемії, що, можливо, сприяло переорієнтації на ключові артикули для задоволення основних споживчих запитів, навіть якщо довгострокова тенденція полягає в зберіганні та розширенні асортименту номенклатурних позицій для задоволення примх електронної комерції.

Компанії висловили зацікавленість у поліпшенні оборотності запасів. На запитання про плани розширення, 24% сказали, що хочуть збільшити обороти, в порівнянні з 17% торік, і це відповідає 26%, які хотіли поліпшити обороти ще у 2020 році.


Канали збуту

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Інвентаризація має велике значення, і наше опитування цього року вказує на необхідність більшої тимчасової допомоги під час піка сезону. Цього року, з точки зору заповненості складських площ у пікові сезони, середній показник збільшився лише незначно — з 85,4% торік до 85,6% в цьому році. Однак 37% повідомили, що досягли понад 95% використання площ складу на піку.

Під час цього, частка робочої сили, яка є тимчасовою залучена збільшилася: середній показник в цьому році досяг 20%, в порівнянні з 18,3% торік. Ми також поставили окреме питання про методи пошуку тимчасових працівників відповідним аутсорсинговим та кадровим агентствам. Виявили, що 13% використовують платформи “gig worker” — вперше в опитуванні це було запропоновано, як відповідь. Це платформи, які використовують фрілансери, або ті, хто працюють за індивідуальним незалежним контрактом.

“Необхідність бути творчим у пошуку достатньої кількості робочої сили. Це те, що ми бачимо в галузі”, – говорить Саенц. “Якщо компанія не може автоматизуватися в короткостроковій перспективі, вона має проявити творчість у пошуку достатньої кількості робочої сили та ефективно планувати свої потреби в ній”.

Розширення та електронна комерція

Стосовно загальних планів розширення, 76% планують певне розширення, порівняно з 82% минулого року. 32% заявили, що планують збільшити площі в найближчі 12 місяців, в порівнянні з 35% торік. Ще більший спад пов’язаний з кількістю будівель. Лише 24% заявили, що хочуть розширити кількість споруд у мережі, порівняно з 35% минулого року. 41% планують збільшити кількість співробітників, в порівнянні з 46% торік.


Відсоток тимчасово залучених робітників у пікові сезони

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Виконання замовлень в електронній комерції, як правило, є більш трудомістким, ніж виконання гуртових чи роздрібних замовлень, оскільки потребує більше операцій з обробки товарів. Коли ми запитали про діапазони зростання електронної комерції, цього року 28% сказали, що він збільшився з 20% до 29%. Ще 9% заявили, що їхній канал електронної комерції цього року зріс на 60%.

Цього року ми зменшили наші питання щодо заходів безпеки COVID, враховуючи доступність вакцин та припинення державних обмежень у більшості країн. Втім виявили, що лише 7% не вжили заходів щодо профілактики COVID з початку пандемії. Половина заявила, що з початку пандемії вони вжили багато заходів з охорони здоров’я та безпеки, але призупинили їх через низький рівень ризику.

Що стосується інших катастрофічних подій, то цього року ми виявили, що 32% відчули на собі вплив такої події, порівняно з 36% минулого року.

Системи та виклики

Як згадувалося раніше, прогнозовані капітальні витрати на складське обладнання та технології на наступний рік знизилися. Респонденти заклали середні капітальні витрати на наступний рік у розмірі $1,17 мільйона, порівняно із середнім показником у $1,64 мільйона минулого року.


Шляхи мультиканальністі

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Медіанні значення: з $375 000 минулого року та $360 500 цього, і багато респондентів мають значні бюджети. Цього року майже кожен четвертий респондент (23%) планує витратити $500 000 або більше на обладнання та технології.

Ми завжди запитуємо про використання систем управління складом (WMS). Цього року 79% заявили, що використовують певний тип WMS, порівняно з 83% торік. Часто згадуваним типом WMS залишається модуль WMS системи планування ресурсів підприємства (ERP), за яким слідують застарілі або розроблені власними силами WMS. Спостерігалося незначне зниження кількості тих, хто використовує найкращий у своєму класі WMS, а також збільшення на 4% використання систем управління працею (LMS).

Опитування також виявило відмову від використання паперових підходів комплектування замовлень, які знизилися з 59% торічних до 53% в цьому році. А ось використання радіочастотних (RF) кишенькових пристроїв для цифрового і бездротового комплектування замовлень зросла з 45% до 50%. Голосовий відбір знизився до 6% після того, як пару років тому мав 14%.

Що стосується використання систем обробки товарів, в цьому році ми виявили, що підхід “товари до людини” (goods-to-person, GTP) використовують 16%. Більшість інших типів систем залишилися стабільними, з невеликим зниженням кількості тих, хто повідомив про використання автономних мобільних роботів (AMR) або автоматизованих керованих транспортних засобів (AGV), які склали 7% в цьому році в порівнянні з 9% торік.


Оцінювання капітальних витрат на складське обладнання та технології у 2022 році

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


Щорічно ми запитуємо про заходи, вжиті для зниження експлуатаційних витрат. У 2022 році опитування показало, що 92% вжили тих чи інших заходів для зниження витрат.

Кількість тих, хто хоче покращити використання “складських технологій та програмного забезпечення”, зросла на 4% порівняно з минулим роком. Також є невелике (на 2%) збільшення кількості тих, хто хоче внести зміни в проєкт складу або типи стелажів. «За» додавання обладнання для автоматизації процесів висловилися 19%, порівняно з 22% минулого року.

Як не дивно, контроль запасів знизився на 14%, хоча респонденти відзначають інтерес до оборотності запасів, а ІТ-проекти складу часто включають процедури збору даних, які підвищують точність інвентаризації.

Можливо, цього року респонденти були відносно зацікавлені у загальному процесі управління запасами, але, як зазначає Саенц, пильна увага до таких факторів, як застарілі артикули, повинна бути в центрі постійної уваги.

“У будь – якому випадку слід приділяти більше уваги контролю запасів”, – говорить Саенц. “З усіма збоями в ланцюгах постачань за останні два роки багато організацій стикаються з проблемами запасів і більше уваги приділяють управлінню ними, починаючи з розуміння, де знаходяться запаси й чи доступні вони у потрібній кількості, чи можна доставити їх швидко, або ні.

Коли ми запитали про використання показників продуктивності, 82% відповіли, що використовують певні з них, порівняно з 88% у 2021 році, і це найнижчий відсоток, який ми спостерігали стосовно цього питання за останні чотири роки. Відбулося досить різке (на 9%) падіння кількості тих, хто використовував «кількість рядків на годину» в якості показника.

Щодо показників підбору та управління операціями: 90% покладаються на певні метрики, що трохи менше, ніж 94% минулого року. Вперше цього року ми запитали про “ідеальний коефіцієнт виконання замовлень” (примітка – Perfect Order Rate), і 41% респондентів вказали, що вони відстежують цю зведену метрику.

Складності постачань у глобальному вимірі

Щодо найбільших викликів для операційної діяльності розподільчих центрів. Останні кілька років головною проблемою була нездатність залучати та утримати кваліфіковану робочу силу з погодинною оплатою. Однак цього року головною больовою точкою стало нове: “збої в ланцюжках постачань, особливо пов’язані з Китаєм”.

Цей варіант порушення ланцюга постачань отримав 47% відповідей, що робить його головною проблемою, про яку ми запитували. Наступним є “недостатній” обсяг площ”, який в цьому році виріс до 45% з 36% торік, на третьому місці – “нездатність залучати та утримувати достатню кількість працівників з погодинною оплатою”, число яких різко скоротилося з 59% до 39%.


Складське обладнання та технології обробки вантажів

Джерело: Peerless Research Group (PRG)


“Пошук і утримання робочої сили все ще є викликом № 1 для всіх, з ким ми працюємо”, – говорить Саенц. “Доступність робочої сили залишається важливою проблемою та ключовим фактором автоматизації”.

Іншими факторами є — брак корисної площі, отримання товарів у невизначених кількостях або посилення вимог до рівня обслуговування в електронній комерції.

Зрештою, існує багато проблем в операційній діяльності розподільчих центрів і макроекономічна ситуація є ще більш тривожною, ніж рік тому. Втім, деякі респонденти все одно додаватимуть автоматизацію та прагнуть використовувати більше ІТ. Наразі немає простої універсальної відповіді щодо того, що робити далі.

Про автора

Роберто Мішель, старший редактор журналу Modern, висвітлює тенденції виробництва та управління ланцюгами поставок з 1996 року, головним чином як колишній штатний редактор та колишній співробітник Manufacturing Business Technology. Він є автором журналу Modern з 2004 року. Він працював на численних щоденних виставках, включаючи ProMat, Північноамериканську виставку логістики та обробки матеріалів та Національний тиждень виробництва. Ви можете зв’язатися з ним за адресою: rmichel@peerlessmedia.com

Переклад: Олександра Горбенко
Для зв’язку з редакцією editor@logistics-ukraine.com

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s