Ні — поверненню корупційних норм до законодавства про техогляд

Виконання зобов’язань перед ЄС в частині повернення техогляду – це передусім прозорі та жорсткі європейські стандарти, які виключають корупційні ризики та дозволяють технічному контролю бути максимально об’єктивним та виконувати свою функцію. Водночас до Міністерства інфраструктури надходять пропозиції, що мають на меті максимальне спрощення доступу гравців на ринок та фактичну  легалізацію торгівлі протоколами через відсутність на сьогодні норм реального контролю.

Асоціація безпеки експлуатації транспорту (АБЕТ) стурбована пропозиціями деяких окремих суб’єктів сфери обов’язкового технічного контролю транспортних засобів, що спрямовані на повернення корупційних схем та зміну євроінтеграційного курсу України.

Наприклад, перевізники, які дещо побоюються європейських норм, намагаються вийти на ринок техогляду, аби власноруч контролювати стан свого автопарку. Хоча в цьому випадку порушується принцип неупередженості, а компанія, керуючись бізнес-інтересами, може випустити на маршрут несправний транспортний засіб.

Також пропонується допустити до роботи суб’єктів, що мають акредитацію за стандартом ISO 17020:2012, та повинні працювати за іншою процедурою, яка наразі не врегульована на законодавчому рівні. Це означає, що фактично  право на проведення контролю отримає не лабораторія з відповідним приміщенням, сертифікованим обладнанням та кваліфікованим персоналом, а лише один фахівець. При цьому, для оцінки стану авто йому, начебто, іноді навіть не потрібні прилади, які б своїми показниками підтверджували належний технічний  стан транспортного засобу. Достатньо лише суб’єктивного судження самого інспектора.

«Європейська практика дозволяє суб’єктам працювати за стандартом ISO 17020: 2012. Але при цьому законодавство ЄС передбачає сувору персональну відповідальність експерта за недостовірні результати. Він може втратити право на роботу, а може й опинитися за ґратами. Те, що пропонують зробити в Україні, не закріплює за експертом жодної відповідальності», – коментує ініціативу Дмитро Гончарук, президент АБЕТ.

Крім того, є пропозиція – послабити відповідальність випробувальних лабораторій за результати техогляду. Наразі, якщо Головний сервісний центр МВС виявляє порушення, він анулює протокол з результатами контролю. А за десять анульованих протоколів пункт техогляду закривають.

Повною несподіванкою стала пропозиція щодо скасування  анулювання протоколів через нібито незначні зміни до конструкції авто або несправності. Більш того, ініціатори змін хочуть захистити себе, встановивши термін для оскарження рішення сервісного центру. Такий спосіб дасть можливість легалізувати оформлення протоколів із порушеннями.

«Наразі моніторинг є фактично основною формою контролю діяльності суб’єктів ОТК. Якщо контролюючі органи не зможуть карати порушників, технічний огляд не матиме нічого спільного з безпекою, а переобладнані вантажівки легально перевозитимуть пасажирів з ризиком для їхнього життя», — зазначає Дмитро Гончарук.

Більш того, прибічники техогляду зразка 2011 року хочуть зменшити кількість контролюючих органів. Наразі сфера техогляду за різними напрямками перебуває під контролем  Мінінфраструктури та Головного сервісного центру МВС. Напевно, дехто незгоден з таким пильним наглядом, саме тому і відбуваються невдалі спроби виключити Мінінфраструктури з переліку контролюючих органів.

«Ми бачимо, з одного боку, бажання нової команди Мінінфраструктури проводити реформи та змінювати галузь на краще. Але, з іншого боку, ми бачимо спроби ввести керівництво МІУ в оману та пролобіювати корупційні схеми під виглядом міфічної боротьби з монополією. АБЕТ вкотре наголошує: всі учасники ринку мають працювати за єдиними правилами європейського зразка, без жодних виключень. Тоді функція державного контролю, яку делегували приватним лабораторіям, буде ефективною», — підсумовує Дмитро Гончарук.

Довідка: Асоціація «Безпеки експлуатації транспорту» (АБЕТ) – некомерційна неприбуткова організація, діяльність якої спрямована перш за все на об’єднання учасників ринку з метою впровадження європейських стандартів технічного регулювання в транспортній галузі України https://abet.org.ua

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s