Бичачий тренд на ринку сіє хаос через затримки вантажів у головних портах

Статистика затримок вантажів від Ocean Insights показує, як бичачий тренд сіє хаос на ринку через зростання випадків перенесення термінів завантаження контейнерів (ролінгу) у великих портах впродовж грудня, коли більшість великих перевізників спостерігали зростання затримок.

Галузеві аналітики називають це “одним з потужніших бичачих ринків для контейнерних перевізників, що спостерігалися за останні кілька десятиліть”. Спровокований 30%-вим обвалом попиту на контейнерні перевезення в Європі і США на початку пандемії,  подальше 30%-ве зростання попиту створило безпрецедентні негативні ринкові умови. Дані, опубліковані компанією Ocean Insights, показують, наскільки значними були затримки, з якими порти й перевізники стикалися і стикаються через брак потужностей і невиконання графіків.

Як тільки пандемія Covid – 19 загнала світові ринки в ступор, поведінка споживачів різко змінилася, відкинувши перевізників разом з вантажовідправниками  на мілину: як з товарами, які вони не могли продати, так і з товарами, які не могли бути вчасно доставлені, що власне спіткало всіх у другій половині року і продовжується зараз.

Остання криза частково пов’язана з нестачею контейнерів, оскільки пандемія стала причиною проблеми повернення контейнерів. Сьогодні, навіть якщо компанія (beneficial cargo owner  – BCO) може отримати порожній контейнер для свого вантажу, немає жодної гарантії, що його буде завантажено на судно.

Останні дані Ocean Insights показують, що в більшості великих портів спостерігається підвищення рівня перенесення строків завантаження з листопада по грудень. Замість зниження вантажопотоків на лініях відповідно до історичного сезонного прецеденту, спостерігається зростання рівня попиту впродовж періоду, в який зазвичай спостерігалося зниження обсягів. Це, своєю чергою, призводить до подальших затримок вантажів, частка яких збільшується, залишаючись в портах.

Ocean Insights розраховує коефіцієнт ролінгу контейнерів для перевізників як відсоток перевезених вантажів кожною лінією по всьому світу, які покинули порт на інших суднах, ніж спочатку планувалося.

“З 20 світових портів, за якими Ocean Insights збирає дані,  75% спостерігали зростання рівня ролінгу вантажів в грудні в порівнянні з попереднім місяцем. Великі перевалочні вузли, такі як Порт Кланг в Малайзії й Коломбо на Шрі-Ланці, зафіксували понад 50% затримок вантажів, а в найбільшому світовому перевалочному хабі в Сінгапурі й провідних портах, таких як Шанхай і Пусан, вимушені були ролити більше третини власних контейнерів у минулому місяці”, — повідомив головний операційний директор Ocean Insights Джош Бразіл.

Галузеві експерти зараз попереджають, що сплеск вантажопотоків може тривати до 2021 року, з великою ймовірністю того, що такі умови збережуться протягом першого півріччя.

Переважає занепокоєння з приводу вантажів у рефрижераторних контейнерах. Деякі порти в Китаї повідомили про вичерпання електричних точок для зарядки рефрижераторних контейнерів, що ставить під загрозу перевезення швидкопсувних вантажів.

Ролінг в портах

Загальний рівень перенесення термінів завантаження і власне перевантажень збільшився в грудні до 37% порівняно попереднім місяцем, в середньому по всіх досліджуваних портах, включно з об’єктами в основних вантажних регіонах Європи, США та Азії, а також в менш інтенсивних вантажних регіонах, таких як Латинська Америка. Однак на Латинську Америку припадає значна частка торгівлі у рефрижераторах з США, Азією і Європою.

У той час як рівень перенесення термінів завантаження контейнерів може значно варіюватися від 62% в італійській Джоя-Тауро, яка наразі є у власності й під керівництвом MSC, до всього лише 22% в Салалі на Близькому Сході, варто відзначити, що рівень ролінгу Шанхая в 37%, ймовірно значно вищий за фактичну кількість контейнерів, ніж 56%-вий рівень в Картагені.

Тим часом політика додаткових завантажень, що спостерігалася в південнокорейському порту Пусан, який показав 4% зниження рівня ролінгу у листопаді, здебільшого втратила ці вигоди зі 3% ростом у грудні.

“Це вказує на те, що обсяги вантажів все ще зростають, в той час, як додаткові вантажні потужності, які були залучені для задоволення збільшеного попиту, не дають значного ефекту”, — пояснив пан Бразіл.

Не дивно, що найбільші морські судноплавні компанії також спостерігали загальне збільшення обсягів ролінгу з 35% у листопаді до 37% у грудні. На трьох з цих ліній понад 50% вантажів залишалося в порту відправлення.

Партнерам по альянсу MSC і Maersk вдалося зупинити зростання з місяця в місяць практики перенесення термінів завантаження контейнерів (простіше кажучи затримок), втім обидва вони фіксували такий самий рівень ролінгу в грудні, що і в попередньому місяці.

Єдиною статистичною “аномалією” є Південнокорейський перевізник HMM, який приєднався до Альянсу в квітні й зумів зупинити ролінг вантажів до менше ніж 30% у всіх наступних місяцях, крім двох; до грудня, коли показник попереднього місяця, що становив 23%, подвоївся, оскільки перевізник побачив 26%-ве зростання ролінгу вантажів, досягнувши 49% в грудні.

Про Ocean Insights

З’єднати всі моменти в морських перевезеннях непросто. Зрештою, дані часто недоступні й складно порівнювані. У Ocean Insights ми послідовно поєднуємо та оцінюємо дані про контейнерні перевезення з різних джерел, щоб допомогти логістичним командам по всьому світу залишатися в курсі їх судноплавних операцій — будь то операційні або стратегічні рішення.

Оригінал статті — The bull run is wreaking havoc with cargo delays in major ports February 2, 2021 by Josh Brazil

Переклад Олександри Горбенко

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s