Пройшов перше читання законопроєкт №3742 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю», яким передбачено введення справедливої тристоронньої відповідальності за порушення габаритно-вагових норм. Хто ці три сторони, і яка власне відповідальність у нашому коротенькому матеріалі.
700 тисяч транспортних засобів — перевірено, понад 14 тисяч актів порушень габаритно-вагових параметрів — складено, понад 137 млн грн плати за перевантаження — нараховано. Такими є підсумки минулого року перевірок Укртрансбезпеки й Нацполіції.
Владислав Криклій, Міністр інфраструктури: «У 2020 році ми оголосили бій перевантаженим фурам, запровадили посилений габаритно-ваговий контроль і продовжуємо працювати над реформуванням і цифровізацією Укртрансбезпеки задля виключення людського фактора. Центр обробки даних ГВК, необхідний для запровадження системи автоматичної фіксації порушень, вже також готовий до експлуатації. Влаштовано більше 40 WiM-комплексів. А в цьому році працюватимемо не менше 100 WiM», – зазначив очільник Міністерства. У розрізі регіонів за підсумками року найбільше плати за проїзд було нараховано в Одеській, Херсонській і Київській областях.”
За словами Владислава Криклія, для повноцінного запуску автоматичної системи ГВК в Україні потрібно якнайскоріше прийняття законопроєктів №3742 і №3743.
В законопроєкті №3742 — міститься визначення термінів, в законопроєкті №3743 — виписані статті відповідальності. Таким чином обидва законопроєкти утворюють “єдиний документ”.
Так, наприклад, визначено, що:
“перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм до 2% включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу – штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн);
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 2% до 5% включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу – штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн);
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу – штраф у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн);
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, – штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. грн);
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, – штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 тис. грн);
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, – штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тис. грн).”
Окрім того, законопроєктом №3742 передбачено розширення повноважень інспекторів Укртрансбезпеки й введення відповідальності за невиконання законних вимог інспектора.
Наразі зазначено штрафи:
- за відмову від проходження ГВК — у розмірі 51 тис. грн,
- за порушення при внесенні відомостей у товарно-транспортні накладні або інші документи на вантаж — у розмірі 34 тис. грн (для вантажовідправників)
- за невиконання законних вимог працівників Укртрансбезпеки щодо перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, усунення порушень законодавства з безпеки на автомобільному транспорті або створення перешкод для виконання покладених на них обов’язків, завдань у розмірі 51 тис. грн.
Стосовно відповідальності вантажоодержувача, її зміст викладено у в правках до другого читання до законопроєкту №3743. В залежності від порушення, відповідальність покладатиметься на: вантажовідправника; особу, на яку зареєстрований транспортний засіб (належного користувача) або вантажоодержувача.