Ринок складської нерухомості: стійкий попит орендарів та зниження вакантності

У третьому кварталі 2020 року було здано в оренду 31 000 кв.м складських площ, що на 75% перевищує показник аналогічного періоду минулого року. Стабільний попит у логістичному сегменті є результатом, зокрема розвитку онлайн-торгівлі та продуктового ритейлу. Протягом перших 9 місяців 2020 року в Києві та передмісті нова пропозиція в сегменті була відсутня, проте до кінця року очікується введення в експлуатацію одразу кількох об’єктів складської та логістичної нерухомості загальною площею 103 000 кв. м, і ще 60 000 кв. м вже заплановані на 2021 рік.

Попит

Згідно з новим звітом міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, загальний обсяг складських і логістичних приміщень, які були здані в оренду в Києві та передмісті у третьому кварталі 2020 року, склав приблизно 31 000 кв. м, що на 75% вище показника третього кварталу 2019 року, але на рівні третього кварталу 2018 року.

Впродовж перших трьох кварталів 2020 року в оренду було здано приблизно 110 800 кв. м, тобто аналогічно показнику відповідного періоду 2019 року, однак на 30% менше ніж у січні-вересні 2018 року. Згідно з оцінками Cushman & Wakefield, у третьому кварталі 2020 року чисте поглинання у сегменті склало 8 620 кв. м, що відповідає показнику попереднього кварталу. Хоча в березні 2020 року укладення декількох угод оренди було відкладено на період після завершення карантину, і в першому кварталі 2020 року чисте поглинання було негативним, динаміка попиту орендарів у Київському регіоні залишалася, в цілому, стабільно високою впродовж більшої частини перших 9 місяців 2020 року.

Основні угоди оренди складських приміщень у Київському регіоні в третьому кварталі 2020 року

Об’єктРозташуванняОрендарКатегорія орендаряПлоща, кв. м
BF Terminal (фаза 2)М-06, Е40«Розетка»Онлайн-торгівля14 000
BF Terminal (фаза 1)М-06, Е40«Алло»Роздрібна торгівля6 000
Джерело: Cushman & Wakefield

Нова пропозиція

Протягом перших 9 місяців 2020 року нова пропозиція у сегменті складської та логістичної нерухомості у Київському регіоні була відсутня. Однак, зважаючи на стабільну низьку вакантність, яка рекордно знизилася наприкінці 2019 року, і перспективи сегменту у світлі наслідків пандемії, активність девелоперів зросла. За даними Cushman & Wakefield станом на жовтень 2020 року, до кінця року на ринок все ще можуть бути виведені декілька об’єктів складської нерухомості кумулятивною площею приблизно 103 000 кв. м, і ще 60 000 кв. м заплановані на 2021 рік.

Попит і нова пропозиція

Джерело: Cushman & Wakefield

Вакантність

Первинна вакантність наприкінці третього кварталу 2020 року склала 2,2%, додатково знизившись у порівнянні з 2,6% у другому кварталі 2020 року. Зважаючи на відсутність нової пропозиції, складські об’єкти, котрі заплановані до введення в експлуатацію до кінця поточного року, вже частково чи повністю заповнені орендарями на основі попередніх договорів.

Основні об’єкти складської та логістичної нерухомості, заплановані у Київському регіоні в четвертому кварталі 2020 року й 2021 році

Об’єктРозташуванняGLA, кв. м*Власник / Девелопер
Логістичний та офісний комплекс «Макарівський» (фази 1-4)М-06, Е4061 992ADG
Логістичний комплекс Amtel (фаза 2)Кільцева дорога м. Києва53 000Amtel Properties
FM Logistic  (фаза 4)Кільцева дорога Бровари-Бориспіль17 000FM Logistic
Складський комплексМ-06, Е409 500Локальний девелопер
* Враховуючи допоміжні офісні та мезонінні приміщення
Джерело: Cushman & Wakefield

Орендні ставки

Після періоду поступового зростання продовж 2017-2019 років, у першому півріччі 2020 року орендні ставки на складські приміщення у Києві та передмісті в доларовому еквіваленті залишалися загалом стабільними: для складських приміщень найвищої якості були в діапазоні $4-5,8 за кв. м у місяць, дещо знизившись у  третьому кварталі у зв’язку з девальвацією гривні, а для якісних складських приміщень класу B – на рівні $3-3,5 за кв. м у місяць. У ряді об’єктів, у яких договори укладені в гривні (без прив’язки до $), базові орендні ставки у доларовому еквіваленті зменшилися у зв’язку зі зниженням курсу гривні на понад 19% з початку року.

Найвищі орендні ставки і вакантність

Джерело: Cushman & Wakefield

«Сьогодні очевидно, що сегмент логістичної і складської нерухомості є одним із найперспективніших не лише в Україні, але й у світі. Підстави для такого висновку сформувалися ще раніше, зважаючи на поступові демографічні зміни та еволюцію підходів до торгівлі, але наслідки пандемії COVID-19 прискорили цей процес у світлі карантинних заходів у багатьох країнах і зростання важливості онлайн торгівлі та швидкості доставок, – зазначає Марта Костюк, керівниця департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield. – Незважаючи на економічний спад і сьогоднішні кризові явища, попит на професійну складську нерухомість є високим, а його зростання в Київському регіоні обмежується рекордно низькою вакантністю в сегменті. Зважаючи на очевидну перспективність, ми також спостерігаємо високий інтерес до ринку складської нерухомості в Україні з боку девелоперів, інвесторів та фінансових установ. Основними містами на радарі гравців ринку зараз є не лише Київський регіон, але й Львів та інші міста-мільйонники, зокрема, Харків».

Матеріал надано Cushman & Wakefield

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s