Загальна декларація прибуття: процедура пропуску товарів через митний кордон

7 листопада 2020 року в Україні запрацювала нова електронна форма Загальної декларації прибуття (ЗДП) для пропуску через митний кордон. Стисло про процедуру та строки подання ЗДП у нашому матеріалі.

Законодавче підґрунтя

Загальна декларація прибуття (ЗДП) регулюється положеннями пункту 12¹ частини першої статті 4, пункту 5 частини другої статті 191, статей 194¹ та 194² Митного кодексу України (далі – Кодекс), наказом Міністерства фінансів України від 13.08.2020 № 502 «Про затвердження Переліку відомостей, що вносяться до загальної декларації прибуття», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.10.2020 за № 1019/35302. “Наказ був розроблений з метою виконання вимог митного законодавства Європейського Союзу, у якому Загальна декларація прибуття (ЗДП) є одним із головних інструментів аналізу ризиків та таргетингу”, — пише Сергій Глушко, “Судово-юридична газета“. Отже, з 7 листопада “відсутність на момент здійснення митних формальностей у пункті пропуску через державний кордон України загальної декларації прибуття на товари є підставою для відмови у пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів комерційного призначення, що їх перевозять, та притягнення перевізника до адміністративної відповідальності”, — пояснює експерт.

Суб’єкт подання ЗДП: зобов’язання та повноваження

Загальна декларація прибуття подається до митного органу перевізником, що переміщує товари, або від його імені іншою особою. Держмитслужба посилається на пункт 5 частини другої статті 191 Кодексу, згідно з яким перевізник або від його імені інша особа зобов’язані у строки, встановлені статтею 194² Кодексу, подавати в установленому Кодексом порядку до митного органу ЗДП. Митні органи при прийнятті ЗДП, яка подана іншою особою від імені перевізника, не вимагають надання документів або інших доказів наявності у такої особи права подавати ЗДП, проте це не виключає наявності відповідного документа (договору) у перевізника, якщо це передбачено відповідно до цивільного законодавства.

Фото: Державна митна служба України

Місце та форма подання ЗДП

Загальна декларація прибуття подається до митного органу, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України, де товари вперше перетнуть митний кордон України, до прибуття таких товарів на митну територію України, у тому числі в митному режимі транзиту, з дотриманням строків, встановлених статтею 194-2 Кодексу. У випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, загальна декларація прибуття може подаватися до іншого митного органу.

Загальна декларація прибуття подається до митного органу у вигляді електронного повідомлення, засвідченого електронним цифровим підписом, або через інтерфейс для подання такої декларації, розміщений на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

У випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, для подання загальної декларації прибуття можуть використовуватися комерційні портові або транспортні інформаційні системи, за умови що такі системи забезпечують передачу загальних декларацій прибуття до митних органів у строки, встановлені статтею 194-2 Кодексу.

Можливість подання ЗДП в паперовому вигляді не передбачена митним законодавством, паперового вигляду (форми) ЗДП не існує.

Митні органи Держмитслужби приймають ЗДП у вигляді електронних повідомлень засвідчених електронним цифровим підписом – кваліфікаційним електронним підписом (КЕП). На сьогодні поширені серед декларантів засоби брокерського програмного забезпечення дозволяють подавати ЗДП митним органам у вигляді електронних повідомлень.

Реєстрація ЗДП та перелік відомостей

Загальна декларація прибуття реєструється автоматизованою системою митного оформлення в автоматичному режимі після її отримання. Присвоєний загальній декларації прибуття реєстраційний номер надсилається особі, яка подавала таку декларацію, автоматизованою системою митного оформлення в автоматичному режимі.

Автоматизованою системою митного оформлення Держмитслужби передбачена можливість прийняття та реєстрації ЗДП на консолідований вантаж, який перевозиться в одному транспортному засобі комерційного призначення, так само як і на прийняття та реєстрації ЗДП на вантаж, який перевозиться в декількох транспортних засобах комерційного призначення залізничного транспорту у складі одного потяга.

Перелік відомостей, що вносяться до загальної декларації прибуття залежно від засобу та способу переміщення товарів через митний кордон України, наявності авторизації АЕО, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з урахуванням вимог митного законодавства Європейського Союзу.

Строки подання ЗДП

Залежно від засобів та способів переміщення товарів через митний кордон України загальна декларація прибуття подається з дотриманням таких строків:

1) для перевезення товарів морським транспортним засобом — не пізніше ніж за 4 (чотири) години до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України;

2) для перевезення товарів річковим транспортним засобом — не пізніше ніж за 2 (дві) години до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України;

3) для перевезення товарів повітряним транспортним засобом:

а) тривалістю 4 (чотири) години і більше — не пізніше ніж за 4 (чотири) години до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України;

б) тривалістю менш ніж 4 (чотири) годин — не пізніше моменту вильоту повітряного судна;

4) для перевезення товарів залізничним транспортним засобом:

а) тривалістю 2 (дві) години і більше — не пізніше ніж за 2 (дві) години до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України;

б) тривалістю менше ніж 2 (дві) години — не пізніше ніж за 1 (одну) годину до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України;

5) для перевезення товарів автомобільним транспортним засобом — не пізніше ніж за 1 (одну) годину до прибуття товарів у перший пункт пропуску на митній території України”.

Анулювання ЗДП

Якщо товари, зазначені у загальній декларації прибуття, не були ввезені на митну територію України, загальну декларацію прибуття може бути анульовано за письмовим зверненням особи.

Якщо протягом 200 днів з дня реєстрації загальної декларації прибуття товари не були ввезені, а письмове звернення про анулювання загальної декларації прибуття не було подано, така декларація анулюється автоматизованою системою митного оформлення в автоматичному режимі.

Не потребує подачі ЗДП у разі ввезення:

1) товарів, що переміщуються морськими, річковими та повітряними суднами, які під час перебування на митній території України не роблять зупинок у портах чи аеропортах, розташованих на цій території;

2) товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом та лініями електропередачі;

3) листів, поштових карток та секограм;

4) товарів, що переміщуються відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу;

5) військової техніки та інших товарів, передбачених статтею 252 цього Кодексу;

6) товарів, що ввозяться на митну територію України особами, яким надано митні пільги, передбачені статтями 383-386, 388, 389, 391 і 392 цього Кодексу, та які ввозяться на митну територію України у зв’язку з наданням таких пільг;

7) товарів, що переміщуються із застосуванням книжки (карнета) А.Т.А.;

8) товарів, що переміщуються громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов’язаних із провадженням підприємницької діяльності, у ручній поклажі або в супроводжуваному багажі;

9) товарів, що ввозяться для спортивних цілей учасниками офіційних спортивних змагань;

10) припасів, які знаходяться на борту транспортного засобу, що прибуває на митну територію України;

11) транспортних засобів особистого користування;

12) товарів, необхідних для подолання наслідків стихійного лиха, аварій, катастроф, епідемій;

13) органів та інших анатомічних матеріалів людини для потреб трансплантації

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s