Відновлення ланцюгів постачань під час пандемії. Частина II

Що робити під час кризи, спровокованої пандемією, розмірковують автори поважного видання McKinsey & Company Knut Alicke, Xavier Azcue, and Edward Barriball у статті Supply-chain recovery in coronavirus times—plan for now and the future. Перша частина запропонованих рішень містила перелік кроків для усунення негативних наслідків. Друга частина наводить дані щодо можливих затримок у ланцюгах постачань.

Створення прозорості

Створення прозорості багаторівневого ланцюга постачань починається з визначення критичних компонентів для ваших операцій. Робота з операційними відділами і виробничими командами для перевірки специфікації (переліку компонентів, матеріалів) і складових каталогу допоможе визначити ті з них, що поставляють з районів (країн) високого ризику і не мають готових замінників. Індекс ризику для кожного продукту специфікації, що базується на унікальності і локалізації постачальників, допоможе ідентифікувати ті деталі (запчастини, компоненти), що мають високий ризик непоставки.

Після ідентифікації критичних компонентів, компанії зможуть передбачити ризик переривання поставок починаючи з постачальників другого рівня і далі по ланцюгу. Цей етап планування повинен містити постановку прямих запитань до організацій першого рівня стосовно того, хто є їх постачальники і де вони знаходяться, і створення угод про обмін інформацією для визначення будь яких зривів, що можуть зазнавати постачальники другого рівня і за їх межами. Виробники повинні узгодити з усіма їх постачальниками, в межах всіх рівнів, форми взаємних угод, для моніторингу часу виконання замовлень (lead times) і рівнів запасів, як попереджувальної системи від зривів, а також узгодити план відновлення для критично важливих постачальників товарів і комплектуючих.

В ситуаціях, в яких постачальники першого рівня не мають бачення стосовно їх власних ланцюгів постачань або навіть не уявляють якими можуть бути дані, компанії можуть формувати гіпотетизи щодо ризику шляхом відстеження інформації з ряду різних ресурсів стосовно об’єктів індустрій і категорій, наявних впливів на поставки і рівня експорту серед країнами і регіонами. Провайдери бізнес-аналітики володіють базами даних, які можна замовляти і використовувати для здійснення необхідних відстежень. Просунуті аналітичні підходи і картографування може бути використано для швидкого відбору корисної інформації з цих баз даних і виокремлення найбільш критичних постачальників з нижчих рівнів ланцюгів постачань.

Узгодження цих гіпотез зі знаннями про традиційне походження певних компонентів забезпечить оцінювання ризику постачання, що може окреслити хід перемовин з постачальниками першого рівня. Це може бути доповнено аналізом зовнішнього середовища (про що йшлося вище), використовуючи різні джерела даних для ідентифікації можливих постачальників другого і подальших рівнів з уражених регіонів.

Для ризиків які можуть заблокувати або суттєво сповільнити виробничі лінії — або суттєво підвищити операційні витрати — підприємства повинні, за можливістю, ідентифікувати альтернативних, з точки зору кваліцікації, постачальників за межами уражених регіонів. Компаніям необхідно усвідомити розбіжності у внутрішній політиці (як приклад, зміна туристичних обмежень і урядові розпорядження стосовно дистанціювання), що можуть мати основний вплив на необхідність ( і наявність) інших варіантів вибору постачальників. Якщо альтернативні постачальники не доступні, підприємства можуть тісно співпрацювати з ураженими організаціями першого рівня для колективного усунення ризику.

Розуміння специфіки ризиків в межах багаторівневого ланцюга постачань дозволить здійснити швидкий перезапуск після кризи.

Оцінювання доступності запасів

Більшість підприємств була б здивована тому, наскільки багато запасів перебуває в їх ланцюгах вартості, і доступність яких повинна бути оцінена, враховуючи запасні частини і запаси комплектуючих для виробництва. Окрім того, запаси для після продажного обслуговування повинні розглядатися в якості можливостей для забезпечення підтримки виробництва (рисунок 2). Наявні запаси в ланцюгах постачань будуть уповільнювати вплив на зупинку виробництва.

2020-05-03
Рисунок 2 — Очікуваний дефіцит компаній з ЄС та Сполучених Штатів від постачальників з Китаю (в розрізі індустрій); Х — мінімальна оцінка впливу, х — максимальна оцінка впливу
Джерело: McKinsey & Company
2020-05-03 (1)
Рисунок 3 — Запаси в кількості днів (з урахуванням запасів в дорозі),  Н/Д — дані відсутні
Джерело: McKinsey & Company

 

Завдання оцінювання доступності запасів повинно бути вирішено разом з оцінюванням прозорості ланцюга постачань, про що йшлося вище. Оцінювання всіх запасів в межах ланцюга вартості допоможе плануванню потужностей в період перед-зростанням. Категорії для оцінювання можуть бути наступними:

  • кінцева продукція на складах і заблоковані запаси для продажу, контролю якості і тестування;
  • запаси запасних частин, які можуть бути перенаправлені на виробництво нової продукції, враховуючи компроміс між скороченням наявного попиту споживачів і забезпеченням продажів нової продукції;
  • комплектуючі і деталі з низькими показниками якості, які повинні бути оцінені для визначення чи дійсно зусилля по їх доробці могли б бути виправданими для вирішенням проблем якості, чи їх повна переробка з використанням запасів могла б усунути проблеми постачання;
  • запаси в дорозі повинні бути оцінені, щоб побачити, які кроки можуть бути прийняті для пришвидчення їх прибуття — в першу чергу мається на увазі до митниці або в карантин;
  • наявні постачання до споживачів або дилерів повинні бути розглянуті для того, щоб зрозуміти, чи можна викупити запаси, або створити прозорість для перехрестного постачання.

 

За матеріалами McKinsey & Company

One thought on “Відновлення ланцюгів постачань під час пандемії. Частина II”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s