Ринок складської нерухомості: стійкий попит без нової пропозиції

Ринок складської нерухомості виявився більш стійким до викликів, пов’язаних із карантином, на відміну від офісного та торговельного сегментів. Такого висновку дійшли експерти міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, проаналізувавши ринок комерційної нерухомості в Києві та передмісті за результатами першого кварталу 2020 року.

Стійкий попит

Незважаючи на те, що в березні 2020 року укладення кількох договорів оренди було перенесено на період після завершення карантину, попит на якісні складські приміщення в Києві та передмісті залишався стабільним, навіть після запровадження в Україні карантинних заходів для боротьби з COVID-19. Цьому сприяли посилення ролі електронної торгівлі та позитивна динаміка роздрібної торгівлі продуктами харчування і товарами щоденного вжитку, а також дуже низька вакантність у сегменті на рівні менше 1% в кінці 2019 року.

У січні-березні 2020 року в Київському регіоні були здані в оренду приблизно 28 800 кв. м складських приміщень, що на 15% більше, ніж у першому кварталі 2019 року. Важливо зазначити, що попередні договори оренди, котрі були укладені в об’єктах на стадії будівництва, склали 85% в загальному обсязі угод оренди в сегменті впродовж першого кварталу 2020 року.

«Згідно з оцінкою наших експертів, у першому кварталі 2020 року, показник чистого поглинання в сегменті був негативним і склав приблизно (-40 800) кв. м, що здебільшого пов’язано зі зміною орендної стратегії власників кількох об’єктів у період до поширення COVID-19», — розповіла Марта Костюк, керівник департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту компанії Cushman & Wakefield в Україні.

Відсутність нової пропозиції

Незважаючи на позитивну динаміку попиту і орендних ставок, активність девелоперів на ринку складської і логістичної нерухомості в Києві та передмісті залишається низькою вже кілька років поспіль, і в першому кварталі 2020 року не було введено в експлуатацію жодного нового об’єкту.

Згідно з даними Cushman & Wakefield станом на початок квітня 2020 року, впродовж наступних трьох кварталів на ринок у Київському регіоні буде виведено два об’єкти складської нерухомості кумулятивною площею приблизно 60 000 кв. м, відтак показник нової пропозиції в сегменті за результатами 2020 року ймовірно перевищить річні показники у 2019, 2018, 2017 та 2016 роках.

Попит та нова пропозиція
Джерело: Cushman & Wakefield

Незначне підвищення вакантності

Первинна вакантність на ринку складської та логістичної нерухомості у Київському регіоні зросла до 2,9% у березні 2020 року з 0,8% наприкінці 2019 року, наблизившись до показника 2018 року. «Водночас зауважимо, — додає Марта Костюк, — що в усіх складських об’єктах, які заплановані до введення в експлуатацію до кінця 2020 року, теперішня заповнюваність вже складає від 40% до 100%».

Відсутність росту орендних ставок

Після періоду поступового зростання продовж 2017-2019 років у першому кварталі 2020 року орендні ставки на найкращі складські приміщення у Києві та передмісті
загалом залишалися стабільними. Таким чином, у березні 2020 року базові орендні ставки на складські приміщення найвищої якості у Київському регіоні знаходилися у діапазоні $4,0-5,8 за кв. м у місяць, а для якісних складських приміщень класу B були на рівні $3,2-3,8 за кв. м у місяць. Водночас девальвація гривні у березні вплинула на доларовий еквівалент гривневих орендних ставок у деяких об’єктах у сегменті.

«Зважаючи на зростаючі ризики, пов’язані з уповільненням економіки на фоні розповсюдження COVID-19, з другої половини березня 2020 року ряд орендарів на ринку складської та логістичної нерухомості  в Києві та передмісті ініціювали перемовини з орендодавцями з метою досягнення мінімізації своїх витрат на оренду, — резюмувала Марта Костюк. — Нам відомі факти надання тимчасових пільг орендарям в окремих галузях на час карантину, але такі ситуації мають індивідуальний характер і не є трендом».

Орендні ставки та вакантність
Джерело: Cushman & Wakefield

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s