Законопроєкт про внутрішній водний транспорт треба доопрацювати

24 квітня, Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу законопроєкт №1182-1-д «Про внутрішній водний транспорт».

Європейська Бізнес Асоціація наголошує, що бізнес-спільнота має суттєві зауваження до тексту законопроєкту та звертається з проханням врахувати застереження експертів між першим та другим читанням.

На думку бізнесу, наразі законопроєкт містить положення, прийняття та імплементація яких може негативно вплинути на розвиток галузі внутрішніх водних перевезень. Прийняття документу у поточній редакції не призведе до очікуваного позитивного впливу на галузь, як-то збільшення обсягів вантажоперевезень внутрішніми водними шляхами (ВВШ), зростання обсягів інвестицій у будівництво суден, річкових терміналів тощо.

Основні концептуальні зауваження експертів Асоціації стосуються фінансування ВВШ за рахунок портових зборів, запровадження додаткового ліцензування та зарегулювання умов ведення бізнесу, нормативного ускладнення будівництва, ризику зловживання повноваженнями та інших положень, які на думку компаній-членів Асоціації потребують доопрацювання. До того ж, окремі положення документу не в повній мірі співвідносяться із заходами політики структурних реформ щодо дерегуляції та боротьби з корупцією.

Нагадуємо, Асоціація підтримувала прийняття даного законопроєкту у першому читанні за умови його подальшого фахового доопрацювання. Тож представники Комітету з логістики Асоціації готові надати експертну підтримку та очікують на участь у профільних робочих групах при Комітеті ВРУ з питань транспорту та інфраструктури для підготовки законопроєкту до другого читання у найближчий термін.

vessel-5030894_1920

Нагадаємо, що внутрішні річкові водні шляхи України включають річки, визначені Європейською угодою про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення, зокрема, річки Дунай (Р80), Дніпро (Р40), Дністер (Р90) тощо.

Внаслідок незадовільного технічного стану судноплавних шлюзів на р. Дніпро, що добігають граничного терміну експлуатації – 70 років, а також через тривале недофінансування їх утримання, яке протягом останніх років не перевищувало 30 % від необхідної потреби, утворилася ситуація, що несе реальну загрозу виникнення техногенної катастрофи. Щорічно збільшується кількість об’єктів, контрольні параметри технічного стану яких досягли і перевищують гранично допустимі значення. На кожному шлюзі нараховується від 12 до 22 об’єктів з оцінкою «непридатний до нормальної експлуатації», яка визначена у відповідності до Правил обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд.

Для забезпечення судноплавства по внутрішнім водним шляхам створюється Державний фонд внутрішніх водних шляхів у складі спеціального фонду державного бюджету України. Джерелами формування зазначеного спеціального фонду Державного бюджету України плануються відсоток коштів  акцизного податку з виробленого в Україні пального, акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального, митних платежів, які сплачуються при поміщенні суден у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами.

Кошти Державного фонду внутрішніх водних шляхів спрямуватимуться на фінансове забезпечення: обслуговування внутрішніх водних шляхів для утримання їх у судноплавному стані, будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання стратегічних об’єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, здійснення заходів із забезпечення безпеки судноплавства на внутрішніх водних шляхах, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах, функціонування, реконструкції, ремонту та розвитку річкової інформаційної системи, заходи з розвитку інфраструктури внутрішнього водного транспорту відповідно до державних програм, утримання, реконструкцію, ремонт, технічного переоснащення й охорону судноплавних гідротехнічних споруд (судноплавних шлюзів), а також витрати на використання цих споруд для пропуску суден.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s