ОБІГ ТА МАРКУВАННЯ ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

В проекті Закону України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” враховано європейський досвід щодо запровадження державно-приватної системи контролю органічного сектору. Передбачається здійснення Держпродспоживслужбою державного нагляду (контролю) за суб’єктами ринку органічної продукції. Повноваження щодо сертифікації органічного виробництва надаються акредитованим органам сертифікації. При цьому сертифікація органічного виробництва здійснюватиметься на платній основі за рахунок суб’єктів господарювання, видача сертифіката – безкоштовно.

Зі статтями щодо маркування та реалізації, відповідальністю за порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції можна ознайомитисб нижче.

Стаття 29. Вимоги до зберігання органічної продукції

 1. Під час зберігання органічної продукції повинні забезпечуватися ідентифікація такої продукції та/або кожної її партії як органічної продукції та унеможливлення її змішування з неорганічною продукцією, у тому числі продукцією перехідного періоду та/або забруднюючими речовинами.
 2. Під час виробництва органічної продукції забороняється зберігання разом з органічною продукцією будь-яких неорганічних речовин, крім речовин, дозволених законодавством у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Стаття 30. Вимоги до перевезення органічної продукції

 1. Перевезення органічної продукції повинно здійснюватися лише в опломбованій упаковці, контейнері або транспортних засобах, закритих таким чином, щоб унеможливити її відкриття без пошкодження пломби. Опломбування упаковки, контейнера або транспортного засобу здійснюється оператором ринку органічної продукції. Під час опломбування оператором ринку органічної продукції робиться відповідна відмітка в товарно-транспортній накладній.
 2. Одночасне перевезення органічної та неорганічної продукції, у тому числі продукції перехідного періоду, дозволяється лише за умови вжиття відповідних заходів, що унеможливлюють змішування органічної продукції з неорганічною.

Стаття 31. Вимоги до реалізації органічної продукції

 1. Реалізація органічної продукції дозволяється будь-яким суб’єктам господарювання лише за наявності відповідного сертифіката (копії) та відповідного маркування згідно з вимогами, встановленими цим Законом.
 2. Органічна продукція, що не відповідає вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, підлягає вилученню з обігу як органічна.

Стаття 32. Вимоги до маркування органічної продукції

 1. Органічна продукція, яка вводиться в обіг та реалізується, повинна відповідати вимогам законодавства щодо маркування та з урахуванням вимог цього Закону.
 2. Продукт дозволяється маркувати як “органічний продукт”, якщо він містить не менше ніж 95 відсотків органічних інгредієнтів (за вагою).

Під час маркування продукту, який містить менше ніж 95 відсотків органічних інгредієнтів (за вагою), напис “органічний продукт” може використовуватися лише у переліку відповідних йому органічних інгредієнтів.

У переліку інгредієнтів обов’язково зазначається відсоток складників, отриманих у результаті органічного виробництва, до загальної кількості складників.

 1. Органічна продукція, яка вводиться в обіг та реалізується, повинна бути маркована державним логотипом для органічної продукції. Державний логотип складається з напису “органічний продукт” та відповідного графічного зображення.

Обов’язковим елементом маркування органічної продукції є кодовий номер, який розміщується під державним логотипом та складається із:

акроніма, який ідентифікує країну походження;

напису “organic”;

реєстраційного коду органу сертифікації, який здійснив сертифікацію органічного виробництва.

Під час маркування органічної продукції дозволяється додатково використовувати інші логотипи, запроваджені операторами ринку, які здійснюють виробництво, реалізацію органічної продукції, чи їх об’єднаннями.

 1. Забороняється маркування державним логотипом неорганічної продукції та продукції перехідного періоду, а також використовувати під час маркування такої продукції будь-які позначення та написи “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік”, “натуральний” та будь-які однокореневі похідні від цих слів з префіксами “біо-”, “еко-” тощо будь-якими мовами.
 2. Забороняється використання напису “органічний продукт” у власних назвах продуктів, торговельних марках при рекламуванні будь-якого неорганічного продукту, а також у разі маркування продукції, яка перебуває на стадії перехідного періоду.
 3. Органічна продукція, імпортована з інших країн та вироблена відповідно до законодавства країн походження, що підтверджено відповідним сертифікатом країни походження, що засвідчує органічне виробництво такої продукції, визнається в Україні як органічна продукція, а написи на оригінальному маркуванні “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік”, “натуральний” та будь-які однокореневі похідні від цих слів з префіксами “біо-”, “еко-” тощо в перекладі на українську мову позначаються написом “органічний продукт”.
 4. Органічна продукція, імпортована з інших країн та вироблена відповідно до законодавства країн походження, що підтверджено відповідним сертифікатом країни походження, не підлягає автоматичному маркуванню державним логотипом для органічної продукції.
 5. Суб’єкти господарювання мають право розміщувати екологічне маркування на продуктах рослинного та тваринного походження, сільськогосподарській продукції, харчових продуктах (у тому числі необроблені) та кормах виключно у разі, коли така продукція була отримана в результаті органічного виробництва.
 6. Маркування органічної продукції здійснюється за письмового погодження органу сертифікації, реєстраційний код якого зазначається на маркуванні.

Стаття 37. Відповідальність за порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції

 1. За порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції суб’єкти ринку органічної продукції несуть відповідальність відповідно до закону.

Введення в обіг або реалізація продукції, яка не відповідає вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, з використанням державного логотипу для органічної продукції або позначень та написів “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік”, “натуральний” та будь-яких однокореневих похідних від цих слів з префіксами “біо”, “еко” тощо будь-якими мовами — тягнуть за собою накладення штрафу на фізичних осіб–підприємців у розмірі від восьми до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зазначеної продукції, на юридичних осіб — від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зазначеної продукції.;

 1. За порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції оператор ринку органічної продукції виключається з Реєстру операторів та позбавляється сертифіката.
 2. За порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції орган сертифікації виключається з Реєстру органів сертифікації за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, державної політики у сферах сільського господарства, виробництва та обігу органічної продукції (сировини).

Орган сертифікації, який допустив порушення порядку сертифікації органічного виробництва, сплачує до Державного бюджету України подвійну вартість виконаних робіт на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.

У разі повторного аналогічного порушення орган сертифікації за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, виключається з Реєстру органів сертифікації та позбавляється атестата про акредитацію.

 1. Накладення стягнення не звільняє суб’єктів ринку органічної продукції від відшкодування збитків у порядку, передбаченому законом.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s