TMS-системи: відверта думка замовника

“Чим більшим є автопарк, тим окупність відбувається швидше. Втім, якщо компанія не володіє власним парком транспортних засобів, краще заключити договори з 5-ма експедиційними компаніями”, — відверто про впровадження TMS-систем розповів Євгеній Лебідь, керівний партнер компанії HelpTrucks LLC, яка надає транспортно-брокерський та диспетчерський сервіс на території США.

За яких умов компанії необхідно задумуватися про впровадження TMS: суттєве зростання парку транспортних засобів, нерівномірність (пікові години), необхідність швидкого перепланування маршрутів, контроль водіїв?

В першу чергу потреба в TMS з’являється при збільшенні кількості замовлень і зменшенні строків їх реалізації. Наприклад, якщо у володінні до 5-6 вантажних автомобілів, термін реалізації проекту перевезень 3-4 доби, менеджер має час розрахувати оптимальні маршрути. У випадку, коли строки скорочені до 1 доби і менше, менеджеру важко врахувати нюанси за всіма автівками і планувати маршрути. У такому випадку неминучі значні похибки, як наслідок втрати. Відтоді менеджеру доцільно почати використовувати TMS –системи. Окрім планування маршрутів TMS дозволить контролювати водіїв на маршрутах. До 5 осіб контроль можна здійснювати у телефонному режимі, але якщо штат водіїв зростає, потрібно залучати інші інструменти. Завдяки TMS менеджер не займається безпосереднім збором інформації, адже це автоматично робить система, його сфера — аналіз статистичних даних.

Для яких компаній впровадження TMS є суттєвою конкурентною перевагою: власники парків, експедитори без парку ТЗ, будь хто

В першу чергу TMS потрібна для транспортних служб роздрібних мереж. Тобто тим, у кого велика номенклатура замовлень, значна кількість дрібних відправлень. Для них ця система управління є №1. Наступні користувачі TMS – це логістичні служби, виробники і дистрибуційні компанії, які на власних складах мають замовлення і роблять доставки клієнтам. Треті — це компанії, що займаються кур’єрською доставкою. Маю на увазі компанії, що самостійно займаються плануванням власних доставок. Завдяки TMS вони стають більш конкурентними, оскільки кінцева ціна продукції на поличці буде нижче через грамотне планування маршрутів доставки і витрат на них. Четверта категорія користувачів — це компанії перевізники, які реалізують замовлення клієнтів. Їм система потрібна в частині операційного управління їх транспортом (коли більше 10 – 20 одиниць). Завдяки системі вони зменшують кількість непродуктивних втрат від використання парку автомобілів і відповідно витрат пов’язаних з перевізним процесом.

Чи вірно ми розуміємо, що в разі відсутності власного автопарку  компанії краще використовувати транспорті біржі типу платформ Ларді, Della, Trans.eu?

Якщо компанія не володіє власним парком транспортних засобів, то на мою думку, їм краще заключити договори з 5-ма експедиційними компаніями, що працюють на ринку більше 5 років (мова йде про компанії, в яких працює 20 – 30 осіб, а не 1-2 людини). Відтак об’єм відвантажень можна розподілити за цими компаніями з гарантією дотримання строків доставок по кожній з них. Це більш дієвий спосіб співпраці ніж через платформи. Оскільки компанії, які будуть знайдені через них, фактично не зацікавлені у довготривалій співпраці з вами, адже ви шукаєте їх на разову роботу. Довготривалий контракт передбачає іншу зону відповідальності: є гарантія подачі автомобіля, якість сервісу.

Чи дозволяє TMS корегувати коефіцієнт завантаження авто і яким чином?

Не все однозначно в цьому питанні. Є різні TMS-системи на вітчизняному та Європейському ринках. Класичні TMS  такого функціоналу не передбачають. Втім, у деяких з них є блок, який дозволяє реалізовувати таку функцію. Це відбувається у наступний спосіб: при формуванні замовлення, вказують розмір замовлення, кубатуру, вагу вантажу і, якщо знаєте, вантажопідйомність та кубатуру автомобіля, що буде подано під завантаження. За цими даними система має можливості розрахувати коефіцієнт корисної дії автопарку, який буде задіяно в процесі перевезення.

Більш детально про транспортну логістику розповідаю на YouTube

Контроль за доставкою здійснюється через супутниковий моніторинг чи є ще засоби контролю?

Якщо ми говоримо про компанії, які володіють власним автопарком, то на українському ринку більше 15% застосовують GPS-моніторинг. Через API можлива інтеграція до TMS-системи і можна бачити місцезнаходження автомобіля, показники роботи двигуна і багато інших значень, що необхідні для контролю за парком автотранспортних засобів. Якщо автомобіль на аутсорсингу, то зазвичай замовник не має можливості GPS-контролю, що логічно. Адже доступ до такої інформації може штовхнути на шахрайство недоброчесного замовника послуг (що дуже можливо, якщо він буде знати локацію автомобіля).

Інтегратори вказують що системи дозволяють економити паливно-мастильні матеріали на 30%, зменшувати пробіг на 35%, скорочувати час на планування маршрутів в 2,5 рази, збільшувати завантаження транспортних засобів на 20%. За рахунок чого це відбувається?

Авжеж всі інтегратори прагнуть показати максимальні вигоди, які система може дати клієнтам і засвідчує це безліччю кейсів. Втім, кожна компанія, що має власний автопарк має також власні операційні процеси, напрямки роботи, стандарти, вантажі, інформаційні системи, показники оцінювання ефективності діяльності.  Все це впливає на підсумкову вигоду від впровадження системи. На мою думку, такі прорахунки повинні бути індивідуальні під кожну компанію, не можна робити узагальнення. Наприклад, ви надаєте інтеграторам ваші дані щодо кількості автівок, маршрутів та інші ключові значення, а останні роблять для вас розрахунок.  Тоді можна стверджувати, що за певними статтями вона (економія) дійсно буде, і у якому співвідношенні.

Яка кількість осіб, що безпосередньо працюють з системою в компанії?

В першу чергу це залежить від структури компанії і зони відповідальності співробітників. Якщо говорити про класичний менеджмент, то безперечно цим займається менеджер з транспорту, який регулює операційну роботу, і керівник транспортного відділу, який більшою мірою займається аналітичною роботою зі статистичними даними системи, на підставі яких формує звіти для керівництва компанії. Водії не мають до системи доступу оскільки в цьому не має й потреби.

Як правильно обрати інтегратора? Чи всі системи підтримують API, електронні ТТН тощо?

В першу чергу звернути увагу на його досвід. Якщо у вас перевезення з використанням бетономішалок, треба дивитись чи є такий кейс у інтегратора і як давно в часі це відбувалося. Окрім того важливими є загальний досвід роботи і цінова політика у порівнянні з конкурентами. Важливо взяти контакти клієнтів, яким компанія-інтегратор встановлювала TMS-системи аби дізнатися їх думку з приводу плюсів та мінусів співпраці.

Стосовно API. Всі систем, які мать хмарне рішення (не локальне) мають відкрите АРІ з причини доступу до GPS-навігації і системи фінансової звітності компанії (можливо також з CRM-системами залежно від загальної ІТ-інфраструктури компанії). Хмарні рішення більш маневрові і легкі у користуванні, тому від використання локальних продуктів компанії відходять.

Стосовно електронних ТТН. Їх більшою мірою використовують великі компанії, такі як Нова Пошта, але це не масове рішення поки що. Великі компанії, що готові інвестувати в е-ТТН орієнтуються на довготривалий ефект рішення, маленькі компанії не мають таких можливостей. Втім поступово TMS-системи будуть мати можливість е-ТТН.

Який термін окупності таких систем? Чи є альтернативи їм?

Дуже складно говорити, оскільки кожен проект є індивідуальним. Втім можна дивитись по реалізації після перших місяців впровадження системи, якщо результати наочні, все гаразд. І пам’ятати, що чим більшим є автопарк, тим окупність відбувається швидше.

 

P.S.

Дивитись The TOP 6 Transportation Management Software можна тут

Обрати TMS за фільтрами “індустрія / кількість працівників/ ціна / рейтинг” можна тут

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s