Жінки в Логістиці: відверто про професію

Розповідь десяти чарівних професіоналів про логістику: відверто про переваги, недоліки й гендерні стереотипи.

Тетяна Захарченко, Керівник відділу по роботі з міжнародними перевезеннями консолідованих вантажів та відділу по роботі з клієнтами, ДП Шенкер.
В логістиці — 6 років

Чому ви обрали логістику?
Любов до логістики з’явилася ще під час навчання в магістратурі КНЕУ – після однієї з пар я вже марила цим напрямком.
Який є інший досвід роботи?
Від сфери продажів до сфери обслуговування клієнтів. Один з останніх, який вдалося отримати в ДП Шенкер — успішна підготовка та проходження міжнародного аудиту по небезпечним вантажам.
Що подобається в роботі?
Синергія та ріст з нашими клієнтами, досягнення команди, результати від роботи над удосконаленням продуктів та участь у міжнародних програмах та проєктах.   До речі, рік ще тільки почався, а ми вже в рамках свого продукту відкрили нову магістральну лінію з країн Прибалтики
Логістика — це жіноча справа?
Чому найкращі шеф-повари — чоловіки, хоча на ментальному рівні вважають, що це жіноча справа? Так само в логістиці — ця сфера вимагає надзвичайної креативності, емпатії та інтуїції  на ряду зі здатністю приймати виважені рішення на основі фактів та цифр. Однак я прихильник зваженого штату – це є важлива умова успішного функціонування бізнесу
Чи вистачає часу на хобі?
Я дуже люблю грати в шахи та займатися катанням на лижах – ці два заняття допомагають сконцентруватися на цілях, не відчувати перепон та зняти емоційну напругу, яка притаманна динамічній сфері життя. І так, я знаходжу час для всього, від чого почуваюся краще

Марина Трепова, спів-власник та СЕО компанії IPSM
В закупівлях —15 років

Чому ви обрали логістику?
Я опинилась в закупівлях 15 років тому після рекламного бізнесу випадково. Мені запропонували,  дуже сподобалось, стало цікаво, залишилась
Який є інший досвід?
Працювала в банку, рекламних агенціях та  в компаніях, які займаються маркетинговими дослідженнями, викладала англійську дітям.
Що подобається в роботі?
Те, що я можу давати цінність ринку, закупівельникам. Я багато виступаю на конференціях, навчаю закупівельників, логістів, інших спеціалістів. В моїй компанії зараз є можливість надавати ринку такі продукти, які дійсно можуть принести гарні фінансові результати
Що не подобається?
Дуже сильна інертність ринку, консервативність. Компанії бояться пробувати нові інструменти, не хочуть вчити закупівельників. Найбільше мені не подобається, що бізнес не довіряє консультантам, іноді просто шарахається
Логістика — це жіноча справа?
Я можу сказати про закупівлі. Так склалось, що в Україні, закупівля – то жіноча справа. У жінок краще виходить впроваджувати зміни, вони налаштовані на довгострокові партнерські відносини більше, ніж чоловіки.
Чи були випадки, пов’язані з гендерним питанням?
Такі випадки трапляються, коли ми робимо проекти для наших клієнтів. І співробітники-чоловіки в клієнтських компаніях намагаються побудувати з нами відносини по принципу «дівчата, вас тут багато приходило і все одно нічого не змінюється». Тобто нас, жінок, часто не сприймають як професіоналів, а просто, як жінок, з якими можна домовитись про все, і втому числі про результати аудиту. На щастя це не про нашу роботу і не про наш колектив
Вам вистачає часу на хобі?
На жаль, не дуже. Я люблю подорожувати. Надаю перевагу активному відпочинку (байдарки, треки в горах або в лісі, піші пізнання незнайомих місць). Люблю вирощувати квіти, плаваю в басейні або на відкритій воді.

Тетяна Колодій та Юлія Луговська, чарівні представниці компанії Хаскі, розповідають про складську логістику
Луиза Семенюта, Директор департамента национальных продаж «УВК Украина»
В логистике — 14 лет

Почему вы выбрали логистику?
В первую очередь, из-за интереса к этому направлению в бизнесе, желание развиваться в новых сферах, примерить, по мнению некоторых, не женский жесткий бизнес.
Какой еще есть опыт работы?
ОАО «Машиностроительный завод Элем», оборудование для порошковой окраски, линии подготовки поверхности, установки термодиффузионного оцинкования.
Что нравится в работе?
Инновационные проекты, востребованность многообразного спектра услуг, постоянное самосовершенствование, коммуникации с клиентами разных сфер бизнеса, бесценный опыт.
Что не нравится?
Развитие национальных компаний, в том числе, обусловлено равнением на европейский рынок. К некоторым изменениям, увы, мы не совсем готовы по причине внутренних, ментальных рамок, потому прогрессия и рост несколько замедлены.
Можете подтвердить или опровергнуть, что логистика — не женское дело?
Это дискриминация по гендерному признаку, я в принципе против таких формулировок очень давно. Довольно часто, в своей работе, сталкиваюсь с неподдельным удивлением и восхищением наших клиентов, касательно качества работы, самоотверженности и организованности моей “женской эскадрильи” — департамент национальных продаж на 95% состоит из барышень. Это, несомненно, приятно, и сводит на нет понятие “гендерного вопроса”.
Какие у вас хобби, времени хватает?
Спорт. Я в прошлом спортсменка.  Участвую в различных социальных проектах, достаточное время уделяю семье и близким. Времени на все хватит при правильном его планировании.

Оксана Петрейко, Директор департамента клиентского сервиса «УВК Украина»
В логистике — 14 лет

Почему вы выбрали логистику?
Мне импонирует работа своим ритмом, интересными проектами, быстрым видимым результатом слаженных действий команды.
Какой еще есть опыт работы?
Весь мой опыт — в логистике. Уже 14 лет.
Что нравится в работе?
Управление клиентским сервисом: когда клиенты довольны скоростью, своевременностью, качеством обслуживания. Каждый закрытый проект — маленькая большая победа.
Гендерный вопрос в логистике ощущается?
В работе часто бывают курьезные случаи, но, связанные с гендерным вопросом не могу припомнить. При личных встречах с клиентом всегда встречают с уважением, на высоком уровне, и переговоры приобретают особую атмосферу дружественной уютной беседы, если в них участвуют женщины.
Вам хватает времени на хобби?
Мне повезло, так как логистика — это место моей силы, я черпаю вдохновение, набираюсь энергией, чувствую себя на высоте именно в работе. Мой досуг всегда занят семьей, очень важно быть реализованной не только профессионально, но и в личном. Мне очень помогает музыка, которая всегда со мной. Я отдыхаю, когда за рулем авто могу прослушать любимые треки.

Мария Николова, директор Харьковского филиала Группы Компаний Neolit Logistics
В логистике — 19 лет

Почему вы выбрали логистику?
В моем случае было так: жила-была логистика и все у нее было хорошо, правильно, последовательно и логично, но стало скучно, и она выбрала меня.
Какой у вас еще опыт работы?
В конце 90-х несмотря на получение экономического образования, будучи студенткой, подрабатывала на таможне — оформляла декларации на временный въезд иностранных авто на территорию Украины. Это приквел, затем начался стремительный прорыв в логистику – DHL в качестве field sales representative, ну а затем и по сей день бурлящая зона комфорта в NEOLIT в качестве директора первого филиала компании.
Что нравится в работе?
С детства любила детективы с их сложными развязками и приключения со счастливым концом — это и есть мое восприятие логистики!
Был ли в практике случай, связанный с гендерным вопросом?
Было много курьезов — логистика это очень весело, они редко связаны с гендером, но парочку есть. Первый, на предыдущей работе при отборе претендентов планировали  взять мужчину, женатого со взрослым ребенком, не плохим английским и с опытом вождения, но после конкурсного отбора и собеседований взяли меня — женщину, тогда еще не замужем, без детей, а английский я подучила и на права сдала потом. Второй случай с моим родным NEOLIT, когда собирались открывать первый филиал точно не планировали, что развивать бизнес автомобильных грузовых перевозок будет женщина, которая при встрече сразу заявила что знает все только про авиа доставку. И вот уже 9 лет я руковожу прекрасным коллективом логистов, помогаю нашим клиентам с любыми логистическими решениями и все когда-то новые продукты компании: железнодорожные перевозки, брокерские услуги, складская логистика на территории ЕС были впервые осуществлены в Харькове. Гендерный вопрос – это не совсем про логистику, это больше касается общей картины в Украине касаемо женщин на руководящих должностях не зависимо от сферы бизнеса.
Какие у вас хобби?
Путешествия. Очень классное ощущение, когда обсуждаешь на деловой встрече какие-либо логистические нюансы той или иной страны, а ты не по карте, а по воспоминаниям ориентируешься на местности и в беседе.

Людмила Грищишин, директорка Асоціації Професійних Митних Посередників
В логістиці — 13 років

Чому обрали логістику?
За освітою я економіст, здобувала фах бухгалтера у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Коли настав час “Х” проходила практику у Львівській митниці, згодом довелось готувати магістерську роботу, досліджуючи тему «Облік заробітної плати у бюджетних установах», яку, знову ж таки, готувала на основі діяльності Львівської митниці. Далі вирішила спробувати себе в цій галузі, взяла участь у конкурсі на заміщення вакантних посад у цій структурі. І так розпочалась кар’єра. А професія бухгалтера, на щастя, залишилась у минулому.
Який є інший досвід роботи?
Обіймала посаду керівника відділу зовнішньоекономічної діяльності в одній з логістичних компаній України, де попрацювала 5 років. Робота займала надзвичайно багато часу, і я прийняла рішення зробити перерву у професійній діяльності. Оскільки вважаю, що особливо для жінки важливо гармонійно поєднувати кожну сферу свого життя: особисте, професійне, дозвілля, знаходити час на близьких та на себе. Тому зробила собі подарунок на день народження і в його переддень написала заяву на звільнення. Але вже через 3 дні мені запропонували попрацювати над проєктом концепції розвитку діяльності асоціації, на що з великим задоволенням пристала, так як у митних органах координувала, в тому числі й діяльність митних брокерів та інших учасників логістичного ланцюга операцій. Відтоді й досі обіймаю посаду директорки Асоціації Професійних Митних Посередників.
Які у вас хобі?
Я пишу — як прозу, так і поезію. Біг і йога — це стиль життя. Подорожі — обов’язково. Інструментальна музика, інколи джаз, і книги — це все те без чого я не я.

Інна Очеретна, Генеральний директор «Рабен Україна»
В логістиці — 14 років

Чому ви обрали логістику?
За освітою я менеджер невиробничої сфери. Закінчувала Донецький національний університет економіки і торгівлі. Захищала дипломну роботу на тему «Логістика».
Який є інший досвід роботи?
Приблизно 9 років працювала у провідного оператора зв’язку на ринку України. Займала різні посади у відділі по роботі з клієнтами, потім була Key account manager. Згодом мене делегували керувати проактивними продажами. Далі була робота Директором з розвитку регіонів у відомому розважальному проєкті (телебачення, івенти тощо). На той час це був швидше експеримент, спроба знайти себе. З часом зрозуміла, що шоу-бізнес це цікаво, але я хочу продовжувати свій шлях в іншій сфері. Я впевнилася у думці, що мені потрібна залученість у логічніші та структурованіші процеси. У серпні 2007 року на моєму життєвому шляху трапилася компанія «Рабен Україна».
Що подобається в роботі?
Динаміка, складність процесів, комплексність підходів. Радує, коли бачиш, що від твоїх дій щось почало працювати по-іншому і це приносить позитивні результати. Мене надихає також наша чудова команда молодих і амбітних співробітників, у яких горять очі.
Логістика — це жіноча справа?
Загалом я проти поділу видів діяльності за гендерною ознакою. У багатьох міжнародних і українських компаніях на позиціях Supply chain director, працюють жінки. У «Рабен Україна» на керівних посадах 35 жінок. Загалом майже половина штату – жінки. Представники головного офісу Групи Рабен навіть часто жартують з приводу жіночої команди в Україні. Такого чітко вираженого явища в інших бізнес-підрозділах Групи не спостерігається.
Чи був у вас курйозний випадок, пов’язаний з гендерним питанням в професійній діяльності?
Є у мене в пам’яті одна цікава історія. На той час я обіймала посаду керівника відділу по роботі з клієнтами в «Рабен Україна» і відповідала за всю країну. Одного дня я вирушила в Донецьк у відрядження. Моїм завданням було познайомитись з клієнтом та змінити умови співпраці. Це була досить велика за масштабами компанія, директором якої був чоловік. Згодом у нас склалися чудові стосунки, але спершу було непросто. Мені знадобилося чимало часу та зусиль для того, щоб завоювати авторитет і щоб ми могли розмовляти на рівних. У нас була низка зустрічей, і зрештою я отримала позитивний зворотний зв’язок від директора компанії клієнта. Він зрозумів, що я вибудовую розмову відразу на рівних в стилі win-win. В майбутньому у нас склалися чудові партнерські відносини.
Які у вас хобі, чи вистачає часу на відпочинок?
Подобається активний відпочинок з сім’єю і друзями. Називаю це «зміною декорацій». Часто вихідні розписані по хвилинах. Люблю художні книги. Епізодично малюю. Я закінчувала художню школу. Загалом мені дуже подобається робити щось своїми руками. Нещодавно з палет виготовила меблі для відпочинку в саду. Надалі планую зайнятися реставрацією меблів.

Олена Лозинська, Національний керівник по роботі з клієнтами, координатор процесу впровадження
е-ТТН в «Рабен Україна»
В логістиці — 16 років

Чому логістика?
Логістика не була для мене самоціллю. Так сталося само собою.
Який є інший досвід роботи?
Найближчий до логістики – робота в кур’єрський службі. До цього був зовсім інший вид діяльності.
Чи був у вас курйозний випадок, пов’язаний з гендерним питанням в професійній діяльності?
15 років тому я  прийшла на співбесіду в компанію «Рабен Україна». Учасниками співбесіди були керівники департаменту внутрішньоукраїнської дистрибуції та відділу по роботі з клієнтами, а також керівник HR відділу – всі чоловічої статі. Після затвердження моєї кандидатури на позицію знайомство з командою продовжилося. Я була вражена — на позиції спеціалістів по роботі з клієнтами були лише чоловіки. Я стала першою жінкою у відділі по роботі з клієнтами. Надалі все більше жінок приходили у відділ. Наразі в нашому відділі лише жінки.
Думаю це пов’язано з тим, що  вони гнучкіші, більш сприйнятливі до нового та  мультизадачні. Для прикладу, ще на початку моєї роботи в компанії впроваджувалася нова програма, і постало питання – хто буде це робити? Я була першою, хто підняв руку і сказав «я!». Прагнення до вдосконалення не полишає й досі. Зараз я координую впровадження електронного документообігу у департаменті внутрішньоукраїнської дистрибуції. Маємо помітні досягнення: 70% клієнтів у співпраці з нами вже перейшли на електронну систему документообігу.
Які у вас хобі, чи вистачає часу на них?
Цікавлюсь малюванням (більше монохромним) — це для душі. Для тіла — йога. А часу звичайно на все не вистачає.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s